ONS TEXEL. 20 Dr. Jac. P. Thijsse schrijft iin De Groene Amsterdammer van 2 Juni 1.1. r -(Stefc) Bij paal X wondt de duimvoet aangetast, maar oostwaarts daarvan, tot paal VI en. Ivender hebben we gewonnen- Bijgaand kaartje geeft u een overzicht van. de ge schiedenis gedurende een halve eeuw. De stippellijnen beteekesnen de hoog- em laagwaterlijnen in 1887. De volle lijnen, geven de toestand iin 1931. Al dadelijk) Imerkt ge, dat de verandering afkomstig is uit de zee zelf. In 1887 lag het eilandje Onrust, eigenlijk de top van een groote zandbank, een paar K.M. van ■Texel at en er was een breed water tus- Schen, het Noordergat, waardoor de Friesche palingschepen voeren naar hun bevoorrechte ligplaats bij London Bridge. Ik heb ze er vaak uit zien stevenen. Wat is er nu gebeurd? De geheele zeebodem is in voortdurende beweging, zand kor-, reltje voor zandkorreltje en nu is diei zandbank van Onrust tegen Tiet Texel- sche strand aangedreven, het Noondergat verzandend. De heuvel van Onrust, die eerst wijd buitengaats lag, bevindt zich nu vlak tegenover Den htekier-en wie er. Op wil letten, kan gebTuik makend vani vaste punten, zooals de toren van Den Hoonn, het Loodsmansduin, de vuurtoren van Huisduinen of torens en daken va|ni den Helder, er zich van vergewissen^ Idat Onrust al oostelijker en oostelijker kuiert en eindelijk wel in het Marsdiepx zal verdwijnen. Zoo komt ook de Ra zende 'Bol langzaam maar zeker aanwarn jdelen. We weten nog niet precies, waar. die zal belanden, tegen Texel aan of tegen de noordpunt van NoordJHollartd, (nageteekewd uit „De Levende Natuur".) In het laatste geval krijgen we bij Huis-, duinen eenige jaren lang een breed strand.. De onbestendigheid van Onrust uit zich ook in zijn plantengroei, die het niet veri der kam brengen, dan een beetje bies- tarwegras em helm. Eer andere plaiiten er kunnen "komen, zamdhaver, zamdrogge, zwemkgras, strandwinde, melkdistel, duin-? doom, die hier de natuurlijke successie1 moesten vormen, is het zand alweer ver-, der gerold, nog steeds in het beweeg lijk stadium, waarbij alleen helm een goede kans heeft. Rustiger gaaf het toe bij paal XXII,' een half uurtje benoorden de Koog.Daar gaat het met als in het leerboekje voor. aardrijkskunde: biestaxwegras, al of niet met zandstaart, hooger plekjes met bies- tarwegras, daarna helm met biestarwe- gras, maar nu op beschutte plekken, ook ax melkdistel en eindelijk duindoorn met begin van stabilisatie: duinvorming vol-, gems modél. Hét is alleen jammer, dat de ongedurige en vol-ijverige Water staat het prooes tracht te verhaasten mep btroowisch en feenharde. Heel in het noorden van Texel, aami het Eierlamdsche Gat, nabij de vuurtoren, vinden we kustvernieling op groote schaal. De felle vloedstroom schuurt het zand weg en bij sterke noordelijke win den beukt de zee polderdijk en slaperdh'k te miorseliem en dringt landwaarts im. We zaquden ons verontrusten, wanneer wijl irie't Wisten, dat de zee zelf toch weer een zandbank zal aanbnengten, die metter tijd weer een breed en veilig strand zal vormen- Zoo liggen al onze Waddeneilanden; te kronkelen en te kruipen langs de Noordzee em Texel het onrustigst Van alle. (Ié*.CouV. juni

Uitgave Historische Vereniging Texel | 1996 | | pagina 22