17 3. Groeneplaats en Parkstraat, 1899 4. 'Raaksie' Groeneplaats. Links kapsalon van J.J. de Man, later Appelboom en Uitgeest 5. Groeneplaats, vóór 1906. Hotel Texel en hoek Vismarkt 1. 1916 Marktplein. Links café 'Den Burg' 2. 1897 v.l.n.r. Paardestal van Slijboom, Hotel 'De Lindeboom' en Hotel 'De Oranjeboom' netaris, weer olderlee strandgoedere be waard wiere. Maar veul strandgoêd fiel in hande fan de jutters. In die tiêd wos er foor 'n orrem méns nag wot te hale op strand moet je wete. D'r wozze doé nag héél wot zeilskepe in de vaart, mit de deerbee horen de strandinge. Ja, de Kóógers hodde 't niet zö ferkeerd bekeke. Doé se hoorde fan de planne om een vuurtore op Tessel te bou- we, wos de algemiene opinie dan ok: 'dot zei de ondergang fan Tessel wezel' Om de hoek fan de tuun fan de netaris sting een koepel, die ok sins jare ferdwene is. An de westkant fan de Groêneplaas stinge de ke- fees 'De Oranjeboom' en 'De Lindebóóm' (2). Beie kefees sagge d'r héél wot eenvou diger uut as nou. De deur fan de ingang fan De Oranjeboom bestond uut twie dele: op de bovedeur wos een gróte iezere ring maakt om de deur te opene. In dut kefee weunde de femilie fan Pieter Dollemeijer, later sprak men fan Jantje fan Pieter. In De Lindebóóm weunde de femilie Slijboom; Slij boom hod de geweunte veul op sien stoep te kuiere, allan een lange Goudse piêp in de mond. Jare lang lezeerde hier in de herfst een Franse snippejager mit sien vriendinne tje. Ik herinner me nag fan deuze dame, dot se an Ant de wosvrouw froeg of die altiêd zö hord werreke most. Op 't bevestigende antwoord sei de Franseze: 'Madam, liever kapot'. De Tesselaars konne die franse ze de niet erg begriepe. Naast de Lindebóóm wos een skuur weer de boere hullie peerde foor niks stöölle konne (2). Deernaast sting een klein huussie beweund deur Krulles Diekse, later deur Agie Skram. An de zuud- kant fan de Groêneplaas hod je eerst Rog geveen de zadelmaker, die d'r ok een kefee op na hieuw. Deernaast de slageree fan Spierdijk, die opvolgd wier deur Van Veen. Naast de slageree stonde een paar kleine huussies beweund deur Marte Diekse en lllemon. Zö klein, net orremekamers; in de pertaaltjes lagge estrieke op de floer. Dan kwam er een skuur fan de femilie Klaas La- ngeveld (meel- en graan ferkóóp). Deer naast 't huus fan de femilie Westenberg, later beweund deur de femilie De Rooij (3). An de overkant fan de street (die olgemeen 'Achter de wööl' noemd wier), wos 't huus

Uitgave Historische Vereniging Texel | 1996 | | pagina 19