14 hulpe.' Maar verder weet hij er ook niet goed raad mee. Hij zegt alleen 'er wordt bij verhaald' dat een landingspoging van de Engelsen 'op eene wonderbare wijs werd belet door de langdurige ebben'. Zelfs de Engelse theoloog/historicus bisschop Gilbert Burnet (1643-1715), een latere medewerker van Koning-stadhouder Willem III, schrijft: '...But to all their amazement, after it had flowed two or three hours, an ebb of many hours succeeded which carried their fleet again to the sea. And before this was spent, De Ruyter came in view.' 7) Hoewel Burnet -in navolging van Valcke- nier?- 't gebeurde eveneens in de zomer van 1762 dateerde, veronderstelt Fruin met het oog op de laatste zinsnede, dat het be gin augustus 1673 geweest moet zijn. 'In juli 1672 kon onmogelijk de komst van De Ruy ter tot afweer van een landing worden ver wacht, want na den slag bij Solebay was onze vloot gedeeltelijk onttakeld en verder, volgens de uitspraak van den vlootvoogd zelf, niet bij machte om den vijand het hoofd te bieden. In het begin van Augustus 1673 daarentegen lag De Ruyter op Schooneveld (voor de Zeeuwse kust) met een machtige vloot, waarmee hij weldra voor Schevenin- gen verscheen den vijand ging opzoeken en bij Kijkduin bevechten.' 8) Hoewel dit laatste zeker het geval was, is hiermee natuurlijk niet gezegd dat de be faamde dubbele ebbe in 1673 plaatsgevon den heeft. En als er al zoiets als een extra langdurige eb geweest is blijft natuurlijk de vraag of daardoor een dreigende invasie voorkomen werd. Waarschijnlijk zouden de Britten, alvorens tot een grootscheepse lan ding op onze kust over te gaan, zich wel vele malen bedacht hebben. Dreigende landing? Immers, zo'n landing op een kust als de on ze met zijn vele ondiepten en vaak harde westenwinden, was bepaald niet zonder risi co's. Bovendien zou na een geslaagde lan ding de bevoorrading van de troepen (vanuit Engeland en Frankrijk) een kostbare en moeilijke aangelegenheid worden. Een en ander neemt niet weg dat bij ons landingen van vijandelijke troepen beslist niet uitgeslo- De zeeslag bij Kijkduin, 11 augustus 1673, vooral bekend door het hevige gevecht tussen Cornelis Tromp en Spragge. Willem van de Velde de Jongere schilderde hier Tromps 'Gouden Leeuw' in actie tegen Spragges 'Royal Prince', die reeds zwaar beschadigd is. (Coll. Nat. Maritiem Museum. Londen)

Uitgave Historische Vereniging Texel | 1996 | | pagina 16