Plaatsen Het is vanzelfsprekend dat Den Burg het grootste aandeel van de bijnamen voor zijn rekening neemt maar in verhouding tot het aantal inwoners (op dit moment ongeveer de helft van de bevolking) komt het grootste dorp in de bijnamen tot bijna 30%. Bij Den Burg wordt ook Gerritsland, Rozendijk en Hoge Berggebied geteld, samen ook goed voor zo'n 50 bijnamen. Conclusie; De op pagina 10 gemaakte groepen vormen in zijn geheel ook maar slechts een gedeel te van alle geregistreerde (1550) bijnamen op ons eiland. Opvallend is dat veel bijna men in het Tessels uitgesproken worden of zelfs Tesselse woorden zijn. Hiermee kun nen waarschijnlijk toch het best de Tesselse gevoelens uitgedrukt worden. Wat rest te zeggen is dat de Texelse bevolking ook in zijn bijnaamgeving getuigt van grote creativi teit. Dus heel veel verschillende, die niet in een rubriekje zijn samen te vatten. Uitéénlo- pend van plat tot spitsvondig, eilandgebon den, maar ook anticiperend op de maat schappij om ons heen. De slotsom is gelijk aan datgene dat ik en kele jaren in een artikel in dit blad schreef over het speule van de Tesselaars met Ou we Sunderklaas in het verleden en nu; Men weet een enorme creativeit aan de dag te leggen. Dat het zo mag blijven is de wens van totaal Den Burg 540 totaal Oosterend 243 totaal Oudeschild 230 totaal De Cocksdorp 99 totaal De Koog 93 totaal Eierland 69 totaal Den Hoorn 69 totaal De Waal 54 totaal De Westen 24 totaal Oost 16 totaal Het Noorden 13 totaal Waalenburg 11 totaal De Dennen 11 totaal Spang 6 totaal PH Polder 5 Top 20 van de meest voorkomende families op Texel met bijnamen: Zie overzicht op pagina 10 Gelein Jansen DE SNEEUWKETEL Winterdags kan het heel stil zijn, donker grijs bewolkt, geen wind, weinig geluid, en dan hoor je de branding, die anders over stemd wordt door ander rumoer, ruisen. Op zo'n moment zei Vader Witte tegen zijn kinderen: 'Hoor! De sneeuwketel kookt!' En altijd ging het dan kort nadien sneeuwen. VEEL PUDDING De familie Witte was zo groot, dat geen puddingvorm groot genoeg was. Daarom werd 's zondags de pudding in de waskom van het lampetstel geserveerd! Irene Maas 11

Uitgave Historische Vereniging Texel | 1996 | | pagina 13