9 In dit soort gevallen is men natuurlijk aan een territorium gebonden en wonen ze ook niet bij elkaar in het dorp. In tegenspraak met de bedoeling waarom bijnamen vaak gebruikt worden, nl. onderscheid maken tus sen mensen met dezelfde voor-en achter naam, is het hier dus andersom; Zwart (3): Zwart komt ook voor en hier be treft het allemaal vrouwen, van wie men vindt dat ze mooi zwart haar hebben; Bruin of bruintje wordt niet genoemd. Wel komt de achternaam Bruin veelvuldig op Texel voor en hierbij valt op dat men dit nooit in dialect (Bruun) uitspreekt. Tenslotte: Alle kleuren heeft de Paradijsvo gel.... en vandaar gaan we over naar vo gels: Vogels Niet verwonderlijk dat op het vogeleiland Texel de bijnamen ook gezocht worden uit de keur van vogels. Eerst heel dicht bij huis: Kip (3x), Kukel (3x), Haan, Kloek (2x), Kloek en kukel. Vervolgens de lijst echte vogelna men, waarbij opvalt dat de echte Tesselse namen als Tjerk en Lieuw ook gewoon mee draaien: Kraai, Kie- wiet, Kluut 4 x S p r u w (3x), Bosuul, goudplevier, Goudhaan tje, Koek koek (2x), Koekoeks jong, Fezan tekip, Kal koen, Mus (2x), Witte mus, Snip, Woerd, Lieuwerik(ke), Lieuw, Pimpelmees, Tjerk, Turelute, Valke, Vinke, Paradijsvogel. De Dikke en de Dunne Hé lange!! Hoe vaak hoor je het niet roepen. Maar reeds vroeger, wanneer Tesselaars naar de "overkant" gingen vielen ze al vaak op door hun lengte. Anno 1996, nu de ge neratie die geboren is vanaf de jaren '70 en nu zo rond de 20-25 is, zien we overal in Nederland langere mensen om ons heen. Het voedingspatroon schijnt hiermee ver Vieze woorden: Poep en aanverwante arti kelen komt slechts 8 x voor. Het woord neuker in combinatie met andere woorden (zoals Prijsneuker) is 6 keer aan wezig is in de lijst met 1550 namen. We kunnen stellen dat op Texel de vieze of gro ve uitdrukkingen in de bijnamen geen grote plaats innemen. Nog geen tiende Of dit in verhouding tot andere plaatsen ook zo is weten we indien er meerdere gegevens loskomen van elders. band te houden. Daarom zullen er in de toe komst nog wel meer mensen "lange" ge noemd worden en minder mensen die de naam Vette Lappies gaan krijgen, hetgeen in de context van dit verhaal weer niets te maken heeft met de familienaam Lap. Naast deze naam en nog eenmaal Vet komen we bij: Dik:: 8 maal (hoofdzakelijk mannen) Dun: Geen enkele maal, wel: Magere en één keer in Magere Hein Lang: 15 keer genoemd. Groot: 5 maal en dan altied op sien Tessels uutsproke: Gróte Klein: 4 maal Klein of Kleine Mooi: 6 namen met "Mooie" ervoor, onge twijfeld knappe verschijningen maar hieron der zitten er ook twee die Mooi Weertje heten (hun vaste uitdrukking Wat is een bijnaam en wat een spot- of scheldnaam. De zanger Manke Nelis ge bruikte zijn bijnaam, afgeleid van een handi cap zeer succesvol als artiest. Soms kan "klein" ook echt "kleinerend" bedoeld zijn. In de rubriek "Niet even vleiend" en getuigend van weinig respect noe men we: doof (4x), gekke (1x), malle (1x), lui (4x), oud (8x), scheel (4x) en mank (1x).

Uitgave Historische Vereniging Texel | 1996 | | pagina 11