8 Net zo mooi als Koekaradsja. Maar hier dan de buitenlands georiënteerde namen: Arre- biere (Donatus), Sjeik (Spiek) buurman van de voormalige Arrebiere aan de Hoornder- weg, Hamberles (de persoon werd genoemd naar zijn uitspraak inzake zijn Hammer- less-jachtgeweer), Vesuvius, James Home, King Nose. Geld Dubbeltje (3x) zoals Sieme Dubbeltje. Naast Jan Cent, Dirk Cent komen namen voor als Mooi Centje, Drie Centen Boer. Deze na men duiden op gierige personen terwijl Cen- tebak en Spaarpot weer meer thuishoren in de categorie scheldnamen, zoals genoemd onder *2). Bekende personen Met name vaak bedoeld: personen, die heel wat mans waren en geld uit konden geven zoals: Caranza, Verolme. Verder: Potter, Van Meegeren, Rembrandt, deze laatste twee (niet geheel toevallig) schilders van beroep. Sprookjesfiguren, boemannen Klaas Vaak 0(2x), Mage re Hein, de Kerstman, tuinkabou- ter.zand- mannetje, reus, druup- neus, de kol. Deze laatste twee weer typisch Tessels. Het zandmannetje kreeg zijn bijnaam overigens omdat hij als metselaar erg zuinig met de cement en roy aal met zand was. Titels Hare Majesteit, Koninginnemoeder, Kroon prins, Prins, Graafschap, Lord, Freule, Ma joor (2x), Luitenant, (Witte) Ministertje, Mini ster, Wethouwertje en wat dacht u van Boei- enkoning en Butterkoningin? Winkelketens Spar, Vivo, C&A, V&D (2x). Een hele mooie waarvan ik u de uitleg niet wil onthouden is de bijnaam V&D voor een bekend man, voormalig wethouder en later burgemeester van Warffum. Hij was trouw lid van de Hervormde kerk (=Vroom), maar ook aanhanger (lid PvdA) van de oude voor man Drees (=Dreesman). Kleuren Blauw (5x) o.a. Blauwe Tesselaar, genoemd naar lijntoestel dat op Schiphol vloog; Geel (2x) Zoals de vrachtwagenchauffeur: het Gele Gevaar; Goud (9x) o.a. Gouwe Neel, van wie men vermoedde dat ze er warmpjes bijzat; Zilver: Hier is slechts de Zilversik als enige met het woord zilver te noemen; Grijs: De Grijze schepte altijd op over het aantal zeehonden dat hij schoot; Groen: Groentje en de Groene worden ge noemd; Oranje: Met deze kleur gaan enkele boeren dochters getooid; Rood (20x): De bijnaam/scheldnaam voor mensen met rood haar of een rood gezicht is ook landelijk algemeen bekend, op Texel dus 20 mensen met de aanvang Rooie be kend. Leuker is echter in een paar gevallen waar niet een lichamelijk kenmerk bedoeld wordt, maar de politieke kleur van de per soon; Wit (11): Zowel mannen als vrouwen heb ben Witte voor hun voornaam staan of wor den de Witte genoemd. Vier verschillende mensen dragen de bijnaam Sneeuwwitje.

Uitgave Historische Vereniging Texel | 1996 | | pagina 10