Recensie van het boek Schipbreuk op het wad van Gerbrand Fenijn Reaktie 2 Reaktie 3 Reaktie 4 Schipbreuk op het wad is een boeiend jeugd boek, dat zich in de Franse Tijd (1804-1805) afspeelt in en om Oos terend. Het vinden van een kostbaar kistje op het strand bij de Sluf- terbollen, en de schipbreuk van het Zweedse schip 'Gustaf Adolf' zijn de hoofdthema's van het boek. jan Kuijper ('Kupertje') en zijn vrienden Sakom Dogger en Siem Zuidewind beleven spannende avonturen. Een voorbeeld: Eens, om een groep kwaaie Kogers te ontlopen, nemen Kupertje en Siem de weg naar Oosterend via het 'Buiténveld'. Terwijl het weer verslechtert en de duisternis invalt, zwoegen ze over slikken en door kreken, en belanden doornat op 'Kwelderbeek', een eilandje waarop een boer (Gerbrand Fenijn) derij is gebouwd, de boerderij van Kupertjes oom en tante. (Volgens de schrijver lag 'Kwelderbeek' ongeveer op de plek waar nu hoeve 'Padang' ligt!) De Texelse sfeer wordt schitterend getypeerd, de natuur- en landschapsbeschrijvingen zijn fraai en helder en de politieke situatie is historisch juist weergegeven. Alle personen -op één na- hebben echt bestaan: regent Martinus Langeveld, chirurgijn Ahlé, strandvonder Zoetelief, Cornelis Bakker de patriot, en natuurlijk ook Kupertje en zijn familie en vrienden. De schrijver heeft zich goed gedocu menteerd. Gerbrand Fenijn (zoon van Huib Fenijn 'de Rijme laar' en Jannie Dros) werd in 1932 'op Oost' gebo ren en woonde de eerste 7 jaar van zijn leven op Texel. Een echte Texelaar is hij echter altijd geble ven, dat is duidelijk als je dit prachtige jeugdboek leest. Het is uitgegeven bij Kok Voorhoeve te Kam pen in de Horizonreeks (11 jaar en ouder) en te koop voor f 17,90. Hoewel ik véél ouder ben dan 11 jaar, heb ik dit boek in één adem uitgelezen. Enig! Aanbevolen dus. G.E. Dros Duinboeren in de vorige eeuw Piet Keyzer meldde, dat van de binnenlimietpa- len zeker nog twee in het noordelijk duinge bied staan (o.a. nr. 18). Reaktie van C.J. Rey: In het artikel werden de binnenlimietpalen niet vermeld, omdat dit verwarrend zou werken t.o.v. de strandpalen en omdat ik meende dat de binnenpalen alle zouden zijn verdwenen. Wie weet er meer? Wie weet wie Skutter was? Naar aanleiding van deze vraag (Tessels prate, nr. 33) kreeg de redaktie 4 reakties: van de heer Jac. Visman, de heer Kees Mantje, de heer Henk Bas en de heer Teun Duinker. De familie Schutter woonde in het eerste huisje van Vierhuizen bij Oost. Het waren wat eigenaardige mensen, waarover een aantal uitspraken en anekdotes in omloop waren! Een aanvulling van Cor Rey: Simon Schutter, in 1871 geboren in Ten Boer (N.T.C. kiezerslijst 1919), woonde in 1923 op Vierhuizen bij Oost. Mevrouw Dina Barhorst-Smit uit Alkmaar zond ons een aanvulling op het verhaal van Anne Wubs-Koorn (nr. 33, blz. 19): 'Mijn vader, jan Smit, liep ook op 'de beurs', 's winters op het Kerkplein en 's zomers bij het Achtertune op de 'beursebank', tegen het land van Roeper, je keek dan zo de Weststraat in (nu Vliestraat). En bij het plantsoen op de Achtertune was de 'kleine beursebank' tegen de schutting van jaap van jawik. Vooral 's zondags tussen 4 en 6 liepen en zaten ze daar. Als kinderen gingen we vader tegen 6 uur ophalen voor het avondeten. In de zomer zaten wij daar in de week ook wel eens op die banken. Ik ben in 1930 geboren, dus ik denk dat het voor de oorlog was.' 4

Uitgave Historische Vereniging Texel | 1995 | | pagina 6