Rond de Westermient stonden verschillende plag genhutten. Er was een hok van Wouter (tot ±1880), het Gerrit Leens Hok bij de Fonteinsnol (tot 1890). (Op de kaart van 1899 is zijn hok over woekerd getekend.) Op het Ruigelandje stond de hut van de familie Mulder. Willem Mulder bouwde rond 1885 het stenen huisje dat er nu nog staat. Trijntje en Jantje Mulder (*1877 en 1878) vertelden daarover aan hun kinderen (Maas en De Porto). Bij Windy Ridge stond voorheen een plaggenhut. Klaas Dirksz Maas en Aaltje Hendriks van Heerwaarden bouwden het witte huisje (later is het nog wat 'vergroot' aan de muur te zien). De plaggenhut die het meest bekend is gebleven was die op de Gortersmient bij de Randweg, waar Cornelis IJsbrantsz Gorter (bijnaam Pagga) en Antje Jans Dekker in woonden. Ze kregen er tussen 1866 en 1873 zeven kinderen, slecht 1 bleef in leven. In 1908 waren ze te oud om daar nog te blijven. De hut bleef tot rond 1930 in gebruik als schaftkeel voor de Staatsbosbeheerwerknemers, daarna afgegraven en opgeruimd. Verdere plaggenwoningen: Frans Stark zijn huis bij de zanddijk in Eierland was een plaggenwoning met een stenen voorgevel, en de familie Spigt in het Kogerveld had een stenen huisje, waar ter gelegenheid van de geboorte van het elfde kind Meijert in 1907 een plaggenkamer met helm gedekt, werd aangebouwd. Meijert Spigt kan beschouwd worden als de laatste Texelaar geboren in een zooien huus. Hij zegt: 'Ik ben geboren in een plaggenhut en nu woon ik in een paleis' (aan de Boogerd). Een tevreden mens. En die plaggenhutbewoners van vroeger zouden het met hem eens zijn. Irene Maas Stuartstraat 105 1815 BR Alkmaar 16

Uitgave Historische Vereniging Texel | 1995 | | pagina 18