M. Palm Reaktie 5 Irene Maas 8 prins Willem V orde op zaken zou stellen. Helaas was Willem niet zo'n doortastende militaire leider en er zou niet eens van burgeroorlog sprake zijn geweest als de prins niet, als stadhouder, uit Den Haag was weggestuurd, eind 1785. Dat maakte hem flink boos en toen in 1786 Hattum en Elburg zich patriottisch verklaarden, viel het leger van Willem aan, dwong de kleine opstandige stadjes op de knieën en plunderde ze. Een echte oorlog. De patriottische vrijkorpsen (legertjes) werden al om versterkt, Utrecht werd belegerd, Vreeswijk werd bezet door de prins en bevrijd door de patri otten en iedereen moest verantwoording afleggen van zijn gezondheid. Juist dat blijkt ook uit het dagboek van ds. Staneke. Die van Oosterend en Oudeschild zijn prinsgezind. De regenten in Den Burg en ook de dominee zelf lijken de patriotten toegedaan. Op 7 oktober 1787 wordt er bijvoor beeld ernstig getwijfeld aan dominees wens dat de prins lang mag leven. Op 28 juni 1787 wordt de echtgenote van Willem, prinses Wilhelmina van Pruisen, door de patriotten aangehouden bij Goejanverwellesluis, wat ze de woede van Wilhelmina's broer Frederik Willem van Pruisen oplevert. Op 13 september 1787 volgt de inval van het Pruisische leger en op 20 septem ber, twee dagen voor het begin van het dagboek, is Willem V terug als stadhouder in Den Haag. Bronnen: Patriotten en Bevrijders, revolutie in de noordelij ke Nederlanden 1780/1813, door Simon Schama, Agon 1989; De Lage Landen 1780/1980, Twee eeuwen Ne derland en België, door E.H. Kossmann, Elsevier 1986. Dagboek Thijs Kuip De redaktie ontving van enkele mensen reakties: de namen van in het dagboek genoemde personen kloppen niet. De oorzaak hiervan blijkt te liggen in het feit dat dit dagboek eerder gepubliceerd is, waarbij gefingeerde namen werden gebruikt om anonimiteit te waarborgen. (Ook de naam van de schrijver werd niet genoemd.) Wij namen het over van deze eerdere publicatie. Onze excuses voor de verwarring! KM WSGQ dfë Gerrit Cornelisz Bakker (1870-1957) uit Ou deschild had in zijn houten schooltas allerlei pa pieren bewaard, brieven, gelegenheidsgedichten, kermisliedteksten e.d. Daartussen dit gedicht, waar van het eerste couplet onleesbaar is: 2. door een stormwind overvallen Vlugten zij na vijlge ree maar de velbewogen golfen sleepten het redeloos vaartuig mee Weldra was het weggezonken Kloekken viertal was verdronken Allen rusten diep in zee. 3. Sint Niklaas had ook vernomen van dit jammerlijken veit en heeft aan ons opgedragen vraagde medendeelzaamheid om te helpen en te schraagen haar die gins zo droefvich schreyt O zij elk er toe bereid O zij elk er toe bereid. Over wie zou dat gaan? Gerrit had zelf gevaren, maar was niet jong op zee gebleven. Zijn stam boom (Waayop-Bakker) gaf geen duidelijkheid, een praatje met Jaap Bakker uit Oudeschild wel. In zijn scheepsrampenverzameling had hij alle gegevens. (Zie de knipsels op de volgende pagina's.) Het ging over de familie Bakker uit De Cocksdorp, i.t.t. de meeste Bakkers op Texel, vissers. Zij verlo ren 4 mannen tegelijk. Dit maakte op de Texelse gemeenschap een grote indruk, en bij de inzame- lingsaktie werd ook Sinterklaas ingeschakeld. De Cocksdorpse Bakkers kwamen oorspronkelijk uit Ouddorp van de Zuidhollandse eilanden. Ze waren indertijd op het Eierlandse polderwerk afge komen, en werden later (weer) vissers. Ook nako melingen van dit gezin waren zeevarend. Alleen Gerrit, de vierde zoon, die toevallig deze nacht niet mee was, bleef aan wal. Toen hij na de storm de botter ondersteboven in het wad zag steken, hield hij meteen met vissen op. Hij werd doodgra ver en koster bij de Hervormde Kerk in De Cocks dorp. De lijken van zijn vader en broers spoelden pas later aan, op Vlieland en bij Stavoren. Daar zijn ze ook begraven. (Met dank aan de heren Bakker, Bakker, Bakker, Bakker en Spierenburg)

Uitgave Historische Vereniging Texel | 1995 | | pagina 10