DOLEANTIE VAN CORNELIS TROMP UITSPRAAK slaagde hij er in de verslagen vloot bijeen te houden. Zijn grote rivaal Michiel de Ruyter was nog niet terug uit het Middellandse Zeegebied en 8 weken lang was Tromp eerste man op de vloot. Corn. Tromp stond bekend als een zeer goede aanvoerder, maar ook als een koppig man. Tegen de wil van o.a. Johan de Witt, die ook hij veel te bemoeizuchtig vond, sloeg hij het bevel in de wind om op zee te blijven. In zijn woede over deze bemoeizucht schreef Tromp een brief aan de Staten Generaal, waarin staat dat hij "geresolveert was sijn dienst te quiteren ende oock met sijn schip binnengaats te lopen. Zijn werk als voorzitter van de krijgsraad op de Schaas, die de laffe gedragingen van sommige kapiteins moest beoordelen hield hij eind juni ook voor gezien. Een paar dagen later toen hij plotseling in Den Haag opdook, moest hij door de Staten Generaal uitdrukkelijk bevolen worden om zijn werk op Texel weer te hervatten. In de originele Brief van de Gedeputeerde in Texel, met als onderwerp de "doleantie over den Vice-Admiraal Tromp" lezen we: "Ten 3. om dat de voorsz Krijgsraedt en onder deselve mede de gemelde Vice Admiraal Tromp de judicature albereydts aengevangen, en daer ontrent al verre in 't werck getreden is Verder wordt gezegd dat verschillende kapiteins in afwachting van hun berechting in bewaring worden gehouden en dat men van Tromp ver wacht dat hij weer naar de krijgsraad zal terug keren, daar het geen pas geeft een begonnen werk niet af te maken. Men windt er geen doek jes om: "d'Exceptien en uytvluchten hier tegens ghemaeckt, meynen wy solidelijck te hebben wederleyt. Op 13 juli 1665 werd in De Schans op Texel het vonnis uitgesproken door een krijgsraad ge vormd als zijnde de "gedelegeerde Rechters" te weten: Vice-admiraal C.Tromp als admiraal (De Liefde) 5e esk. Cornelis Evertsen (vice-admiraal) (Utrecht) 2e esk. Koenders (vice-admiraal) (Groeningen) 4e esk. De Liefde (schout bij nacht) (Kleyn Hollandia) 2e esk. Bankert (vice-admiraal) (Veere) 4e esk. Bruinsveld (schout bij nacht) (Prinses Albertina) 4e esk. Nic. Marreveld (schout bij nacht) (Staveren) 3e esk. Van der Hulst (vice-admiraal) (Amsterdam) le esk. Pieter Salomonsz (schout bij nacht) (Campen) 5e esk. Bronsaert (schout bij nacht) (Drie Helden Davids) 6e esk. De Haan (kapitein) (Stadt en Lande) 5e esk. Simon Blok (kapitein) (Zeelandia) 2e esk. Jacob Andriesz. Swart (kapitein) (Kruyningen) le esk. Al deze personen hadden deelgenomen aan de zeeslag. Het wel geplande 8e eskader komt hier niet in voor, zij waren te laat en hebben de Tesselse Rede nooit verlaten. 6

Uitgave Historische Vereniging Texel | 1995 | | pagina 9