DE EERSTE PLANNEN TERUG OP DE (BINNEN)PLAATS 3 De bevoorraders werden "klaarmakers" ge noemd. Maar ook al ver daarvoor speelde ons land een grote rol als landje aan de zee. De grote bedrij vigheid in de havenplaatsen van de Zuiderzee, belangrijk als doorvoerhavens naar het oosten van Europa, was van groot economisch belang en werd dan ook meer dan eens bedreigd door vijanden van buitenaf. De schepen konden slechts binnenlopen bij de Waddeneilanden (tus sen Texel en Den Helder op de Texelse Rede en tussen Vlieland en Terschelling in 't Vlie) en in het zuiden van ons land bij de Maas en de Zeeuwse zeegaten. Vandaar dat gedacht werd aan verdedigingsplaatsen bij de in- en uitvaar routes hier ten lande. Zo vatte Willem van Oranje, de "Vader des Va derlands", het plan op een aantal forten aan te leggen op strategisch belangrijke plaatsen. Dit om zich te weer te kunnen stellen tegen de Span jaarden. Het fort "De Schans" maakte onderdeel uit van een linie waartoe ook Vlieland, Wierin- gen en Huisduinen behoorden. Navraag op Vlie land leverde echter geen resultaat op, een straat naam leek houvast te geven, maar dit bleek bij nader inzien op een fort uit de Tweede Wereld oorlog te slaan. Plannen werden gemaakt in 1572 en De Schans, het eerste fort, werd omstreeks 1574 gebouwd. Een fort met zulke afmetingen in die tijd is teke nend voor het belang dat men hieraan hechtte. Hierbij moeten we alleen al de dreiging, die van een dergelijke schans uitging, niet onderschatten. Van hieruit kon men de Texelse rede bestrijken. Het oude fort in zijn eerste uitvoering was slechts via twee smalle bruggen bereikbaar. Vanaf de dijkzijde en aan de andere kant via de landzijde (zie plattegrond achterin). Gelegen in een moerasachtig gebied en slechts bereikbaar via de Schansweg, die niet ten onrechte vroeger nog Hoogeweg heeft geheten. Na de hevige regenval in de zomer van 1993 is er zelfs iets van een stenen weggetje te zien bij de toegangs weg naar het fort aan de Schansweg. Uit nota's van de Gemeente Texel blijkt dat de Schansweg indertijd op de "prioriteitenlijst" stond. Tussen 1753 en 1762 werd de weg wel 5 maal opgeknapt, terwijl andere wegen eens in de 10 jaar aan de beurt kwamen. Rondom het fort was een gebied van laaggelegen weilanden (van omvang ca. 7 ha.), dat via de sluis in de dijk ge heel onder (zee)water kon worden gezet. Op de binnenplaats werden indertijd gebouwen geplaatst zoals kazernes en opslagplaatsen. Op getrokken uit hout en baksteen. In 1993 vond ik een stuk ijzeren roe met een ringetje van lood erom. Dit bleek een deel van een raam te zijn. Het enige bomvrije gebouw was de kruitkamer (in het noordelijk bastion), welke in de loop der tijd van vorm maar, zoals onlangs bleek, ook van stahoogte veranderde. Tijdens de restauratie in 1992 ontdekte men nl. dat in een later stadium de vloer ruim 50 cm. moet zijn opgehoogd. Het toenmalige "bomvrije" magazijn bood op slagruimte voor 3000 kg buskruit en zag er

Uitgave Historische Vereniging Texel | 1995 | | pagina 6