GEHULD IN GEHEIMZINNIGHEID VAN DE OPRICHTING TOT DE FRANSE TIJD 2 van het verhaal komen nog andere voorbeelden van nieuwe vondsten ter sprake. Hierdoor krijgen we een beeld van de ontwikkeling en teloorgang van het fort, maar ook van de vele gebeurtenis sen die er plaatsvonden. Ze onderstrepen het belang van dit unieke vestingwerk. In de tekst wordt een groot aantal termen ge bruikt. Aan de hand van de namenlijst en het kaartje, die achterin dit boekje zijn afgedrukt, kunnen we de verschillende termen plaatsen. Jarenlang lagen de overgebleven restanten van het eens zo imponerende fort er verlaten bij, gehuld in een waas van geheimzinnigheid... Waren er nu wel of niet allerlei ondergrondse gangen in de vervallen dijkwerken? Vanaf de weg langs de nieuwe dijk heeft men zicht op een gemetselde open ingang tot, ja tot wat? Hoewel het "verboden terrein" was, won de nieuwsgierigheid het soms van de angst voor het onbekende en werd de gang tot de kruitkamer af en toe geïnspecteerd door de flinksten onder de Oudeschilder jeugd. In ieder geval duidelijk zichtbaar waren jarenlang de konijneholen, die overal gegraven werden. Stropers vertellen nu nog nagenietend van de tientallen konijnen, die er indertijd moeiteloos te verschalken waren. De dieren waren door de grachten ingesloten en konden geen kant op. Een strik zetten was nauwelijks nodig, een knots was al voldoende. Laat staan wanneer een stroper een vuurbuks bij zich had... De diepe grachten omrand met een vooruitste kende houten pallisade en de gemakkelijk verde digbare wallen aan de andere kant waren vroeger afschrikwekkend genoeg om aanvallen van bui tenaf te trotseren. Hoewel in de tegenwoordige tijd deze vorm van verdediging niet meer van toepassing is, zal men zich de geschiedenis van de afschrikwekkende werking van de Hollandse waterlinie in de Tweede Wereldoorlog nog weten te herinneren. Wanneer in 1992 het grote restauratieplan een aanvang neemt ontstaat ook weer belangstelling voor de historie van De Schans of zoals op kaar ten vaak staat aangegeven De Oude Schans. Zo wordt het ook genoemd in het boek "De strijd om het bestaan" uit 1887. Terugkijkend in de tijd zou je van de "Oude Schans" kunnen spreken tot aan de Franse tijd toen het van oorsprong Hol landse fort werd uitgebreid en gemoderniseerd. Ooit vervulde ons eiland een belangrijke taak voor de Nederlandse scheepvaart. De Texelse Rede, als vertrekpunt van de handelsschepen die de hele wereld overvoeren, was door haar lig ging aan de toegangspoort naar de Zuiderzee en de beschutting tegen harde wind of storm een begrip. Hier werd met kleine schepen aan- en afgevaren om de grote zeilschepen te laden en te lossen. In de 17e en 18e eeuw behoorde Nederland tot de grootste zeevarende naties ter wereld. Dat was de tijd van de V.O.C. (Verenigde Oost- Indische Compagnie van 1602-1799), het groot ste handelsbedrijf ter wereld. De bevolking van Texel voorzag de schepen van eten en drinken.

Uitgave Historische Vereniging Texel | 1995 | | pagina 5