HET FORT 'DE SCHANS' OP HET EILAND TEXEL INLEIDING 1 Ten zuiden van het dorp Oudeschild ligt het fort "De Schans". Eeuwenlang vervulde dit fort een belangrijke rol bij de bescherming van schepen, die op de Rede van Texel (het stuk Waddenzee tussen Oudeschild en 't Horntje) lagen, in af wachting van hun vertrek over de wijde wereld zeeën. Omdat er sinds ca. 1920 aan het fort geen onder houd meer gepleegd werd, raakte dit danig in verval. Zelfs werd een deel van De Schans af gegraven ten behoeve van dijkverhoging ter plaatse in de jaren dertig. In 1958 kwam De Schans in het bezit van de Vereniging tot Be houd van Natuurmonumenten. Deze liet verdere achteruitgang van het fort op zijn beloop, waar door een kunstmatig natuurgebiedje ontstond, waar bergeenden, wilde eenden, tapuiten en zelfs oeverzwaluwen hun broedplaats vonden. Nadat in 1974 De Schans op de monumentenlijst was geplaatst kwam aan het begin van de jaren tachtig het besef dat het unieke, eeuwenoude fort behouden en hersteld diende te worden. Natuur monumenten stelde een beheersplan op. In 1990 nam de Gemeente Texel het initiatief om tot restauratie over te gaan. Door subsidie van Monumentenzorg, de provincie Noord-Holland en Gemeente Texel kon Natuurmonumenten in 1992 opdracht geven tot de restauratie. Dit zou enige jaren in beslag gaan nemen en duurt nog steeds voort. Niet eerder beschikbare gegevens omtrent vorm en plaats van bruggen en gebou wen. ontdekte men tijdens de eerste jaren van de restauratie en zullen wellicht leiden tot nog meerdere restauratiefasen. Door de excursies, die in de zomermaanden door het Maritiem en Jutters Museum worden georga niseerd. kan sinds 1993 iedereen kennis nemen van de vorderingen tot nu toe. Er wordt verteld welke zaken aan het licht kwamen bij de restau ratie en uiteraard de historische wetenswaardig heden van het fort. Zo kwam bij de uitvoering van de eerste fase (droogleggen en uitbaggeren van de grachten) aan het licht dat in het midden van de gracht een extra verdieping, lijkend op een sloot, was aange bracht. Dit was de zgn. nekkebreker, bedoeld om soldaten, die meenden wadend over te kunnen steken, alsnog kopje onder te laten gaan. Deze nekkebreker is weer hersteld. Iets anders was de vondst van de onderste delen van de palen van de toegangsbrug tot het oude fort vanaf het rave lijn. Toevallig gebeurde dat op de dag dat de eigenaar van De Schans (Natuurmonumenten), de be stuursleden van de Historische Vereniging Texel en de Monumentencommissie van de gemeente voor een rondleiding had uitgenodigd. In de loop

Uitgave Historische Vereniging Texel | 1995 | | pagina 4