TERMEN Banket Bastion Courtine Contrescarp Enceinte Enveloppe Escarpe Face Glacis Inunderen Linie Lunet (te) Poterne Ravelijn Redoute Rentrant Saillant Stelling Terreplein Vuurlijn Walgang Wapenplaats Waterlinie Verhoging aan de binnenkant van de borstwering, van waaraf men over de borstwe ring kan vuren (1) Uitspringend deel aan een vestingwal, aarden wal of gemetseld, meestal in de vorm van een onregelmatige vijfhoek (2) Rechte wal tussen twee bastions (gordijn) (3) Talud langs de vestinggracht aan de buitenzijde (veldzijde) (4) Gedeelte van vesting dat bimien de muren of wallen valt, zonder voor- of bui tenwerken (6) Omgang rond het hoofdfort (bedekte weg) (7) Binnentalud van een gracht (5) (Voor)zijden van een bastion aansluitend op de flank (8) Flauw hellend buitentalud van de wal, gelegen langs de bedekte weg of contrescarp, dienend tot dekking van de gedekte weg en om te voorkomen dat belegeraars gedekt oprukken. Vanaf de vestingwal moet deze bestreken worden (9) Onder water laten lopen van laaggelegen land Reeks van samenhangende, maar op zichzelf staande verdedigingswerken Bolwerk, aan de keel (achterzijde) open, bestaande uit twee naar bimien gebroken bolwerken (bril) (10) Toegangspoort of verbindingsweg (11) Bolwerk, iets buiten of in de vestinggracht gelegen, om de toegang en de courtine te verdedigen (12) Gesloten bolwerk met alleen uitspringende hoeken, al of niet omgeven door een gracht (13) Bouwvorm, waarbij de twee aan elkaar grenzende bastions beiden een flank missen, hierdoor ontstaat een wijdlopende V-vorm. Er mist dus een courtine (14) Hoek tussen twee facen van een bastion, redan, lunette e.d. (15) Een geheel van bijelkaar horende verdedigingswerken (linie) (16) Het binnenterrein van een fort of vesting (17) Bovenste rand van een borstwering, vanwaar geschoten kan worden (18) De gang (aarden weggetje) binnen de wal waarop het geschut wordt geplaatst (19) Bij een hoekpunt gelegen verbreed deel van een weg, dienende tot verzamelplaats van manschappen en wapens (20) Een door inundatie versterkte verdedigingslinie 22

Uitgave Historische Vereniging Texel | 1995 | | pagina 25