Vandaar het voorstel van ondergetekende, ge daan in de Texelse gemeenteraad van april 1994, om geld ter beschikking te stellen voor een nader onderzoek van deze grond, die in depot ligt op een stuk land aan de overkant van de weg bij De Schans. Het college van B&W reageerde hierop positief. We konden plannen ontwikkelen om de genoemde grondmassa om te keren met een dragline en enig ander speurwerk op De Schans te verrichten. Samen met een groep archeologen uit Gronin gen, waarmee ondergetekende in 1993 tijdens een rondleiding in contact was gekomen, werd een weekend gepland. Hierbij werd ook dhr. S. Daalder betrokken en daarnaast enkele geïnteres seerden die aldaar aanwezige scherven van aardewerk en glas e.d. verzamelden. Op 18 en 19 juni 1994 is er onderzoek gedaan op het fort en het gronddepot. Dit laatste leverde niet veel op omdat de grond nog te kluiterig en te hard was. Op de binnenplaats kwamen echter interessante dingen aan het licht. Behalve de al eerder genoemde stenen voetingen door de aan nemer ontdekt, vond men aansluitend op de voeting bij de poterne nog meer fundamenten. i Het begin van een gemetselde stenen afwatering werd verder uitgegraven en de op kaart aangege ven "stip" bleek een welput geweest te zijn. Weliswaar tot de bodem gesloopt, maar onderin het gat van 2.50 meter waren nog de resten van een wagenwiel te vinden die gediend heeft als fundering van de metselstenen. Hier werden tevens enkele munten en uniformknopen gevon den. Eén dag voor de komst van de groep was tijdens het herstellen van de courtine rechte wal tussen twee bastions) aan de binnenplaatszijde banket) een plek gesignaleerd waar wat botten en scherven tevoorschijn kwamen. Ge vraagd werd deze plek tijdelijk te ontzien zodat de kenners hier wellicht wat zouden vinden. Dit bleek inderdaad de "klapper" van het week end te worden: een zgn. "asgat", waarin, in een bepaalde periode, het afval en as van de vuren werd gedeponeerd. Men heeft indertijd naast het kazernegebouw een gat gespit. Dit gat is door de werkgroep vervolgens helemaal leeggehaald hetgeen verder alle tijd vergde. 20

Uitgave Historische Vereniging Texel | 1995 | | pagina 23