VONDSTEN 1 Schans, waar de sluisdeur is opgetild en niet meer terug wil. In het boezemdijkje tussen dijk en gemaal slaat een groot gat. Zandzakken en zeilen, in allerijl aangevoerd, verdwijnen in een oogwenk. Met behulp van een stuk spoorrails weet men houvast voor zeilen en zakken zand te krijgen. Nog in 1953 wordt een nieuwe sluis ge bouwd, die i.v.m. de dijkverhoging in mei 1970 al weer wordt vervangen door een moderne sluis. Vóórdat de nieuwe dijk wordt aangelegd (1975- 1977) komt De Schans nog een keer in het nieuws als een Engelse coaster, de "Folkstonega- te" ter hoogte van het oude fort aan de grond loopt, zo'n 400 meter van de dijk. Jutters wach ten tevergeefs af, maar reeds de volgende dag heeft het toegestroomde publiek bij hoog water letterlijk het nakijken. De boot komt op eigen kracht vlot. Hoewel van De Schans nog een gedeelte is over gebleven zijn de contouren van de Lunette en de Redoute tot op heden alleen nog zichtbaar door de brede wateren die de forten omringden. Vooral vanuit de lucht zeer goed waarneembaar. Officieel trof men tijdens de afgraving geen noe menswaardige vondsten aan, slechts eenmaal (Tex.Crt. 1930) wordt melding gemaakt, dat een kanonskogel van 3 kilo bij de Oude Schans is gevonden. Ooggetuigen vertellen overigens dat er nog wel het één en ander gevonden is, maar waar sommige dingen beland zijn is niet bekend. 8 De heer S. Daalder, lid van onze vereniging, kreeg als enige toestemming om tijdens de werk zaamheden met zijn detector De Schans af te zoeken op waardevolle voorwerpen. Wie had echter ooit gedacht dat 60 jaar later d.m.v. het gebruik van een metaaldetector nog een zeer interessante kollektie munten en kleine metalen (gebruiks)voorwerpen, zoals een tondel doos, een koperen passer, een loden gewicht uit de 16e eeuw uit de oude klei tevoorschijn zou den komen? Kanonskogels van verschillende afmetingen zijn inmiddels gevonden. Met name de bagger uit de grachten leverde tot nu al verschillende vondsten op. 19

Uitgave Historische Vereniging Texel | 1995 | | pagina 22