AFGRAVEN VAN DE FORTEN Men vermeldt dat 16 jaar eerder (1882) de stenen kazerne door een windhoos werd ver nield. Dit gebouw was ingericht voor 100 manschap pen. Voorheen hebben er steeds twee van deze gebouwen gestaan. Daarnaast bevond zich des tijds op het terrein nog wel het paviljoen voor de officieren. Het bleef tijdens de storm gespaard maar werd later gesloopt. Bij de graafwerkzaamheden in mei 1994 zijn overigens nog op twee plaatsen de restanten van fundamenten gevonden. Eén plek is direkt gele gen aan de uitgang (vanaf de binnenplaats ge zien) bij de poort (poterae) aan de linkerzijde. De contouren van stenen en puin geven aan dat hier een gebouwtje moet hebben gestaan van zo'n 5 bij 6 meter. Wellicht een wachthuis. Op een andere plaats werden eiken palen en balken in de grond gevonden, die duiden op een houten optrek. In 1922 werd De Schans opgeheven als vestings- werk. Een jaar daarvoor waren de drie forten op de voorlopige Monumentenlijst geplaatst. Bedrei ging van de forten zou uiteindelijk vanuit een geheel andere hoek komen, dan eeuwenlang was verwacht. Geen oorlogsgeweld maar de altijd aanwezige dreiging van de zee zou verantwoordelijk zijn voor het verdwijnen van de versterkingen Re doute, Lunette en de helft van de Oude Schans. Dat dijkverzwaring noodzakelijk was, zou nie mand bestrijden; in de loop van honderden jaren braken regelmatig de dijken door langs de Tes- selse oostkust. Men repareerde de gaten zo goed en kwaad als het ging. Een voorbeeld is een vermelding uit 1665 toen de Zuyderdyk was ingebroken: "Gekayt zijnde bij provisie, brak 't in het naaste jaar al weder om in. In 1929 werd een aanvang gemaakt en op 22 juni meldt de Texelse krant dat de eerste kistdam is gelegd. Men haalde zand uit de duinen en klei uit de put bij "Ceres". Voor het dijkgedeelte bij Oudeschild was de kapitale hoeveelheid van 42000 kub. meter benodigd. De heer H. Kikkert uit Zd-Eierland was één van de werkmensen destijds en vertelde er iets over. Zo was er een uit Groningen afkomstige groep werknemers. Zij hebben in de Prins Hendrik polder bij de fam. van Groningen(l) een paar bunder land moeten afspitten om een deklaag voor de dijk te leveren. Verder was er een grondafgraving op het Mie- land en een groot gedeelte (ca. 10 ha.) werd afgegraven van het kleine binnenpoldertje waar de surfclub gevestigd is. Daarnaast was er een ploeg met mensen overal vandaan. Hieronder bevond zich een groot aantal landarbeiders uit Eierland. Deze kwamen in mei 1930 voor het eerst op het werk. Ze werden dagelijks met de vrachtauto van J. van Lenten heen en weer gereden. Van Lenten had hiertoe Fojvt ie22-^vt> Texel. 17

Uitgave Historische Vereniging Texel | 1995 | | pagina 20