AANTALLEN SOLDATEN SCHIPBREUKELINGEN 13 In deze tijd was de bezetting van het fort heel uiteenlopend. In kritieke tijden werden zelfs 800 tot 1200 manschappen ingezet om dit strategisch punt te bezetten. Om een dergelijk aantal solda ten te herbergen werd het oude binnenfort in 1812 omringd door een enveloppe. Hiervoor was reeds een talud aan de buitenzijde van de ves tinggracht aangebracht (contrescarp). Overigens werden overal op het eiland Franse soldaten ingekwartierd bij particulieren en in de bestaande herbergen. Het aantal militairen op De Schans wisselde soms sterk. Rond 1800 waren het er niet zoveel. De Engels-Russische invasie was juist achter de rug. Twee maanden waren de Engelsen op het eiland geweest en de Fransen moesten weer opnieuw alles opbouwen. Wat er zoal aan wapens voorhanden was blijkt uit een overzicht gedateerd 7 juli 1800: In 't magazijn op De Schans van de goederen gevonden: 255 geweeren 266 houten patroontassen 54 lederen patroontassen zonder bandeliers 2 lederen patroontassen met bandeliers 125 zabels 102 bajonets 153 zabelschachten Hoeveel soldaten zich op een bepaald moment in De Schans bevonden en waaruit hun verwar- mings- en lichtvoorziening bestond zien we in een overzicht, twee jaar later. Uit het Détail der Wagten voor 't Campement van 't Eyland Texel, den 4e October 1802, komen de volgende gege vens (alleen van het onderdeel De Schans uit de lijst der wachten van 't eiland): Oude Schans 1 onderofficier, 16 soldaten. Deze hebben recht op: 90 Turven en 4 kaarsen. Maandstaten geven aan dat men per dag 4 kaar sen rekende en afhankelijk van de seizoenstijden turf kreeg toegewezen. We zien in mei, juni en juli een verloop van 25, 20 en 10 turven per dag. Zelfs tijdens de Napoleontische tijd kreeg De Schans soms onverwacht bezoek. In november 1810 strandde het Engelse oorlogsschip The Minotaur nabij de Tesselse kust op de Noorder- haaks.

Uitgave Historische Vereniging Texel | 1995 | | pagina 16