KERKERAAD met twee buurforten. Naar hun bouw en functie Lunette of wal-gang (ruim 700 m. ten oosten en aan Oudeschild grenzend) en de Redoute of wijkschans (ca. 400 m. ten westen) geheten. Deze fortjes bestonden uit enkelvoudige aarden wallen en dienden ter dekking van De Schans bij eventuele aanvallen. Aanvankelijk was zelfs nog een derde vesting gepland, enkele tientallen meters ten noorden van de Schans. Dit plan heeft men echter laten varen, evenals het idee om op de Hoge Berg nog een militair punt te ontwikkelen. De Redoute was een kleine schans met een toe gangspoort. Een dergelijke poort was ook op De Schans aanwezig. Bij het aanleggen van de nieu we dijk van de Prins Hendrikpolder werd de Redoute nog als serieus verdedigingspunt gezien. Men hield nl. rekening met het schootsveld vanuit het fort en legde in 1848 voor dit doel een bocht in de dijk. Een lunette is een eenvoudig, aan de achterkant (keel genoemd) open vestingwerk, bestaande uit twee facen die naar binnen gebroken zijn. Hier door ontstaan twee flanken. Het vreemde is nu, dat de Texelse Lunette naar de vorm geen lunet te is, maar een onregelmatige zeshoekige schans! Wijzigingen in de tekeningen (1811) tonen een verloop van een eenvoudige lunette tot een soort schans. Dit heeft waarschijnlijk te maken met het feit dat men geen risico wilde lopen aan de landzijde. De Lunette had één toegang, nl. een eenvoudige houten brug. In 1812 kreeg de Re doute aan de dijkzijde eenzelfde poterne als De Schans. In het verslag van de kerkeraad te Oudeschild lezen we dat op 28 maart 1812 een missieve is ontvangen van "de Kommendant ad interem der fortificatie op Texel den Edl.Gestrengen Heer P.J. Ackermans." Hierin wordt vriendelijk doch dringend verzocht de kerk af te staan als tijdelijk verblijf voor een bataljon "Spaansche krijgsge vangenen, welke alhier aan de vestingwerken zou moeten arbeiden". Na een afwijzende brief van de kant van de kerkeraad wordt op 8 april de kerk gevorderd, tegen een jaarlijkse "schaevergoeding" van 1200,-. Men besloot in de school te kerken totdat de Spanjaarden vertrokken zouden zijn. Het bezoek van de grote keizer was uiteraard het onderwerp van gesprek in die dagen. Het volgende, tot op de dag van vandaag beken de rijmpje stamt uit die tijd: Na, sèègge de Jode, Po, sèègge de Smouze, Liejon is een gróte stad Ra, ra, wat is dat? 12

Uitgave Historische Vereniging Texel | 1995 | | pagina 15