EREPOORT UITBREIDING FORTIFICATIES REDOUTE EN LUNETTE II noenmaal werd gebruikt op de Rede van Texel aan boord van het schip van vice-admiraal Dewinter. Anders dan zijn broer koning Lodewijk, die in 1810 nog een bezoek aan Texel had gebracht en naar de noden van de bevolking was komen luisteren, was Napoleon uitsluitend geïnteres seerd in de fortificaties en lieten hem de plaat selijke problemen koud. Dit ondanks het maken van een erepoort voor dit hoge bezoek. Gezien alle tijd en arbeid die hieraan werd besteed moet dit een indrukwekkend gevaarte geweest zijn. meerdere versterkingen aan te leggen ter onder steuning van de Schans. De vergroting van De Schans en de bouw van de fortjes Redoute en Lunette werd uitgevoerd door Spaanse krijgsge vangenen. Bovendien werd als nieuw onderdeel een apart eilandje (ravelijn) aangelegd als extra bewaking van de toegangspoort (poterne). Dit eilandje was met het binnenfort en buitenste verschansing verbonden door twee houten bruggen, waarvan de palen bij de restauratie in 1992 blootkwamen. Hier bevond zich ook een zware stenen keer- wand, die in 1993 tot originele hoogte en met speciaal hiervoor gemaakte stenen is herbouwd. Volgens de nota van "Gemaakte onkosten tot receptie van Zijn Majesteit den Keizer en Ko ning" werden karrevrachten materiaal aange voerd. De ereboog zelf kostte aan hout al meer dan 200,- en werd vervaardigd door o.a. B. Lindeman, T.C. v.d. Sterre, J. Petten, C. Pronk en A. Gellepijn. Deze ontvingen voor arbeids loon tussen de 20 en 30 gulden, hetgeen een vermogen was wanneer we weten dat een "schoolmeester" per week 2 3 gulden verdien de. S. Dekker deed goede zaken als huisschilder; hij bracht 177,- in rekening als "verwloon aan de Eereboog". Hieraan vooraf werden uitnodigingen verzonden en "placaten" aangeplakt. Tijdens het bezoek werd rijkelijk gebruik gemaakt van banket, fijne wijnen en vlees. Hier ter plaatse besloot Napoleon i.p.v. drie, nu twee wapenplaatsen aan te laten leggen, zodat het fort tot de dag van vandaag een asymmetri sche indruk maakt. Tevens gaf hij opdracht tot het aanleggen van de versterkingen Redoute en Lunette. Hiervoor schreef hij persoonlijk de "Note sur file du Texel". Tevens maakte hij plannen voor fortificaties op Vlieland en Ter schelling ter verdediging van 't Vlie. Tijdens zijn bezoek aan Texel besloot Napoleon Een vrij zeldzame vestingbouw (in het Frans 'rentrant' genoemd) werd toegepast. Hierbij mis sen de twee aan de zeezijde gelegen wallen een flank. Zodoende had men een groter schietbereik over zee en geen last van de eigen vestingwal len. Tijdens de restauratie ontdekte men na verwijde ring van de grond, hoe bij de ingang (poterne) rekening werd gehouden met de kwetsbaarheid van de binnenplaats. Daartoe werd een speciale "sluis" aangebracht, die het directe zicht op deze binnenplaats met gebouwen ontnam. Tevens kwamen de originele bouwtekeningen boven water, waarop dit ook stond aangegeven. Napoleon gaf opdracht het fort Central (zoals de Fransen De Schans omdoopten) te versterken

Uitgave Historische Vereniging Texel | 1995 | | pagina 14