NAPOLEON NAAR NEDERLAND BEZOEK NAPOLEON AAN TEXEL moest komen. Als klap op de vuurpijl kwant op 10 september bericht dat er 3 a 4.000 Engelsen gehuisvest moesten worden op het eiland. Nu brak er een tijd aan dat erwten, rogge, gort en boter niet meer te krijgen waren. Op 3 oktober kwam er na veel aandrang van Texelse zijde weer wat graan naar het eiland. De al eerder genoemde L. den Berger bemiddelde nu voor de Engelsen of prinsgezinden, maar bleef na de terugkeer van de Fransen zonder problemen in zijn ambt. In de tweede helft van oktober verzamelden de Engelsen en Russen zich om terug te trekken, geruchten over een kapitu- latie deden de ronde. zijn voor die tijd futuristische plannen om ge bruik te maken van op stoom aangedreven bag germolens. De Franse sous-directeur Guardia schrijft in oktober 1811 over de Schans: "Het is een onre gelmatige veelhoek met een doorsnee van ca. 80 meter. Twee voorzijden hebbende van bijna 120 meter aan de buitenzijde tot aan de grond en twee anderen van 80 meter. In oorsprong voor de verdediging van de zeedijk. Dit fort omringt sinds ongeveer een jaar een soort beschutte weg, voortvloeiend uit de polderdijk, die samenkomt met de zeedijk". Op 19 november 1799 moesten alle oranje vlag gen van de torens zijn verdwenen en twee dagen later was "het dragen van oranje, het luiden der klokken bij het aangaan van den Gereformeerden Godsdienst, en het dragen van alle ordens-klede- ren verboden". Nogmaals grote hinder ondervond de bevolking in 1802, toen zo'n 2300 militairen hun tenten opsloegen bij de Hoge Berg in afwachting van hun verscheping naar Kaap de Goede Hoop (Zuid-Afrika). De bevolking moest leren leven met de Franse "vrienden" en de fanatieke Oranjegezinden zou den nog een aantal jaren moeten wachten op hun kans. Men had zich te houden aan de Bataafse wetten. Op 20 augustus 1809 krijgt de plaatselijke over heid een schrijven waarin de Landdrost van Am- stelland bepaalt dat Texel 27 "vrijwilligers" moet leveren. Op 23 september 1811 komt keizer Napoleon voor een bezoek aan ons land te Breskens aan. Zijn inspectiereis loopt langs verschillende mili taire bolwerken waaronder ook die in het noor delijk deel van ons land. Na een inspectie aan de vestingwerken bij Den Helder heeft Napoleon een onderhoud met de belangrijkste Nederlandse (water)bouwkundige van dat moment: Jan Blan ken Janszoon. Deze ontvouwt hier aan Napoleon In de plannen van de keizer kreeg De Schans ook een functie en daarom bezocht Napoleon ons eiland. In een brief d.d. 16 oktober 1811 aan zijn vrouw Marie Louise, die hij had achter gelaten in Amsterdam, schrijft hij dat die dag het 10

Uitgave Historische Vereniging Texel | 1995 | | pagina 13