(ON)BETROUWBAAR De uitspraak luidde als volgt: Het goede nieuws eerst: Een beloning voor kapi tein Jan De Haan van de "Stadt en Lande" van het 5e eskader. Het belangrijke Engelse schip "The Charity" werd door hem overmeesterd en hij kreeg daarvoor 10.000,-. De doodstraf werd voorgelezen voor: kapitein Jan Pietersz Onklaar (Nieuw Batavia) 5e esk. kapitein Anthony Everts de Marne (De Boey) 3e esk. kapitein Jacob Bruinings (West Vrieslant) 7e esk. Met musketkogels werd het vonnis voltrokken. Toentertijd was het musket een modern wapen, nog aangestoken met een lont. Pas 100 jaar later werden ze algemeen vervangen door het zydge- weer, snaphaan en bajonet, patroontas en kruit hoorn. Het geweer (of zwaard) voor de voeten gebroken door de Scherprechter in Haarlem voor: Willem Codde van der Burg (IJlst) 4e esk. kapitein Jan (Joh.) v.d. Mars(de) (De Maecht) 3e esk. o.c. kapitein Apollony Pool (Sphera Mundi) 3e esk. Dit betekent zoveel als dat men van alle eer en alle rangen werd ontheven. Voor eeuwig uit de Republiek verbannen: kapitein Samuel Huysman (Jupiter) 7e esk. kapitein Jacob van der Kanmie (Gorcum) 6e esk. Met de strop om de hals gold ditzelfde voor de opperstuurman van de overleden Cortenaer, Ate Intes Estra, die schandelijk met de "Groot Hol- landia" en de admiraalsvlag (leidersvlag) de vlucht had genomen. Mede daardoor waren kapi teins, die onder het eskader van Cortenaer res sorteerden, hem gevolgd. Laurens Heemskerk, die zich met zijn schip (De Vrede 6e esk.) overgegeven had aan de Engel sen, probeerde zich daar te handhaven en kwam het jaar daarop terug met de Engelsen en leidde hen 't Vlie in, hierbij werd vervolgens West (op Terschelling) geplunderd. De 64-jarige Zeeuwse admiraal Jan Evertsen werd in eerste instantie na het mislukte gevecht ten onrechte niet helemaal vertrouwd. Dit on danks zijn vele heldhaftige optredens in het verleden. Nadat hij als aanvoerder met 16 sche pen in de Maas was aangemeerd, vertrok hij richting Hellevoetssluis. Hier was de bevolking ter ore gekomen dat hij ook gedeserteerd zou zijn. Hoewel het tegendeel het geval was, waren de gemoederen bij de bevolking dusdanig verhit, dat hij door het grauw zonder pardon te water werd gesmeten. Soldaten moesten hem het leven redden. Het liep zelfs zo hoog op dat men hem alsnog 's nachts wilde doden, maar door een list lukte het hem te ontsnappen en zich in Den Haag te melden bij de Heeren Staten. Na zich verant woord te hebben voor de krijgsraad op De Schans te Texel, werd hij in Den Haag gereha biliteerd en geprezen om zijn kloekmoedigheid. 7

Uitgave Historische Vereniging Texel | 1995 | | pagina 10