Zaterdag 21 april 1945 Zondag 22 april 1945 Maandag 23 april 1945 7 'n vrachtschip geladen worden. De overigen werden allemaal op de pier van de binnenhaven gedreven, 't Schip was met 300 schapen al meer dan vol. De slechtste schapen kwamen voor de levering in aanmerking. Men zag daar ontzettend veel prullen. Velen moesten op 'n wagen naar de haven vervoerd worden daar zij te voet de reis lang niet maken konden. C. Kuip (Mz) had z'n schapen alvast maar geschoren. Hij was de enigste boer die dat gedaan had. Sommige boeren kwamen met schapen die nog lammeren hadden. Die moesten ze weer mee terug nemen. De schapen bleven echter achter op de haven. Op de haven werden de schapen nog geclassificeerd door Hendrik Keesom. Tegen zessen werd 'de witte hoek' nog eens onder Duits vuur genomen. Naar men zegt werden de Russen nu lelijk in 't nauw gedreven door de Duitsers. Zo af en toe kwamen er weer frisse duitse strijdkrachten van de overkant. Vanmorgen was 't koud. buiig weer. Overdag bleeft 't koud. Zo af en toe nog 'n flinke regenbui, "t Is vandaag de hele dag rustig geweest. Volgens de geruchten zijn er gisteren of eergisteren 'n 100 Russen door de Duitsers krijgsgevangen gemaakt. De moffen zouden hen nu niet meer doden, in de hoop. dat de andere Russen zich zouden overgeven. Ik betwijfel 't echter ten zeerste of zij de Russen in leven zullen laten. Gisteren werden 3 Russen, die zich in 't boetje van Jaap Keyser schuil hielden - door burgers aangebracht - door de Duitsers gefusilleerd. Politie Bool moest ze daar in 't land begraven. In de afgelopen nacht stormde en regende het. Overdag 'n koude, gure N.O. wind. Vanmiddag deden de Russen in de polder 'n aanval op de Duitsers, 'n Felle strijd ontstond er. Vele Duitsers verloren 't leven. De boerderijen 'Joanneshoeve' en 'Rotterdam' en de zaadklampen van Roeper - staand tegenover 'Holland' - werden in brand geschoten, 's Avonds was de lucht weer helemaal verlicht. De Russen zijn verslagen en verstrooid. Overal zwalken zij nu rond en worden door de Duitsers gezocht en achtervolgd. Vele Russen houden zich schuil in de Dennen. Vandaag hebben de Duitsers 'n begin gemaakt met de zuiveringsacties. Honder den Duitsers trokken nu vandaag over de gehele breedte van 't eiland op tien meters afstand van elkaar. Ze begonnen de start op Cocksdorp en trokken zo over de gehele breedte van 't eiland heen in Z. richting. Tegen achten kwamen zij bij ons aan met 't bajonet op 't geweer. Een viertal soldaten kwamen ons huis binnen om te zoeken naar Russen. Anderen soldaten zochten om ons huis heen. In strooi en ruigte hopen staken zij met de bajonet als gekken. Op de Huiskoog (tegen de boerderij aanliggende landerij) lag ook nog 'n ruigtehoopje, die helemaal rondom en middenin doorstoken werd. Als daar een Rus onder gezeten had, zou hij daar niet levend onder vandaan gekomen zijn. De Duitsers gevoelden zich 'n hele Piet in 't open. vrije veld, maar er waren er die niet 't lef hadden om 'n boetje of schuurtje in te gaan, bang voor Russen die zich daar misschien schuil zouden houden. Toen de drie Duitsers hier binnenkwamen, moes ten wij hen helpen zoeken. Wij moesten de kasten en deuren openen en altijd maar vooroplopen. Nu. dat durfden wij wel te doen omdat we wisten, dat hier toch geen Russen waren. We hadden niets te vrezen. Eerst moesten we allemaal nog onze persoonsbewijzen zien laten. De moffen waren hier gauw uitgekeken. Ze vonden niets. Een van die 3 moffen nam nog een manchesterse broek van ons mee, die in de stal hing. Hij was in de sloot gesprongen en nam daarom maar 'n droge broek van ons mee. Z'n natte kleren trok ie uit op de stal en trok de gestolen broek aan. De moffen trokken weer verder. Koolzaadvelden werden omsingeld en netjes doorzocht. Ze vonden echter niets. Ook 't Kooiboetje werd bezocht. De Rus had hen echter aan zien komen en zich onder de daar aanwezige takken verschuild. Wij allen dachten dat hij in de val zou lopen, maar dat liep goddank goed af. 'n Mof had nog wel 'n paar keer met de bajonet in de takken gestoken en hem achterin z'n hiel geraakt. Hij gaf echter geen kik. En bleef zodoende gespaard. Tegen donker bereik ten de moffen Dijksmanshuizen, de Spangerwegen De Waal. Daar staakten zijn hun speurtochten en sloegen hun bivak op. De volgende morgen bij 't dagen zouden ze de tocht vervolgen. P. Mantje, Jaap de Wit, Piet Verberne, Tuinema en nog vele anderen kregen inkwartiering van die Duitse

Uitgave Historische Vereniging Texel | 1995 | | pagina 9