Maandag 16 april 1945 Dinsdag 17 april 1945 Woensdag 18 april 1945 Donderdag 19 april 1945 Vrijdag 20 april 1945 een stuk of zes soldaten. Zij gingen ook om eten uit maar op 'n brutale manier, op z'n mofs. Eerst gingen ze naar J. Hin. Ze liepen de boerderij binnen en dreven Jaap onder bedreiging te zullen schieten met de revolver in 'n hoek van de kamer. Ook de andere gezinsleden hielden ze met de revolver in bedwang. Daarna gooiden ze alles omver en doorzochten het huis. Ze namen al z'n spek en boter, wat ze konden vinden mee. Ook de voorhanden staande inmaakpotten. Daarna gingen zij naar Gerrit Witten. Daar konden ze niet veel bijzonders vinden. Gerrit had alles al verstopt. Ze liepen daarom kwaad weg en schoten aan de weg nog een paar schapen van hem dood. Zij waren met 'n vrachtauto. Ze konden daarom 'n boel laden. Ze reden Spang weer verder in en hielden stil bij Jaap de Wit. Daar gingen ze precies zo te werk als bij Jaap Hin. De gezinsleden dreigden zij met hun revolver en haalden dan de hele spekkuip leeg. Ook namen ze 'n emmer met vet, wat suiker, jam en likeuren mee, zelfs pakjes pudding. Van Jaap de Wit gingen ze naar P. Hin. Deze man kreeg ook de revolver op zijn borst gedrukt en zijn vrouw moest hen alles wijzen. Daar werden ook weer spek en andere levensmiddelen opgeladen. Ook schoten ze nog een van z'n twee ganzen dood. Zo trokken de vandalen over 't eiland. Wij stonden machteloos tegenover die gewapende horden beroepsplunderaars. Vandaag was 't weer eens zeer rustig. De laatste week hebben we altijd geweldig mooi weer gehad. Vandaag hebben we de koeien de wei ingejaagd, 't Was pracht weer voor die dieren. De bieten waren echter nog lang niet op. We konden ze echter niet langer op stal houden, want er was gras genoeg. Anders zou het gras nog te lang worden. Vader viert z'n 66ste verjaardag. Anne, Piet en Johanna waren te gast. 't Was weer een mooie dag. Kleine Corry had vandaag de dokter op bezoek gehad. De dokter constateerde longontsteking. Zij moest 'n stoomketel hebben en dan moest er gestoomd worden bij haar bedje. Corry had 't volgens de dokter zwaar te pakken. We zullen hopen dat zij spoedig beter wordt. Vanmiddag hoorde men nu eens kanongebulder uit de richting van Vlieland, 's Avonds zag men weer 'n paar grote branden in de polder. Prachtig weer. Vandaag was 't weer heel rustig op 't eiland. Vanmiddag kwam Maarten Zijm met twee moffen om schapen en koeien te vorderen. Er moesten op Texel 1600 schapen en 60 koeien aan de Weermacht geleverd worden. De boeren moes ten 15% van hun aantal schapen leveren. A s. vrijdag moesten de koeien en schapen op de haven geleverd worden. 't Is prachtig weer. Jopie is vandaag met de schoonmaak begonnen. Onze slaapkamer werd vandaag onder handen genomen. Vannacht stond de hele Waal weer op stelten. De bewoners werden wakker geschrokken door 't geschiet en 't rumoer. Volgens de Waalders hebben de Russen een poging gedaan om de munitie-opslagplaats in De Waal in de lucht te laten springen. In de schuur van Fer Keyser was 'n heleboel munitie opgeslagen. Dit gebouw werd echter streng bewaakt. Ongeveer 14 Russen hadden deelgenomen aan deze overval. Er vielen geen slachtoffers. Vanmorgen kreeg Jaap Hin bericht van de duitse commandant in Ongeren, dat hij z'n graanklampen weg moest halen. Zo niet, dan zouden ze in de brand geschoten worden. Eerst wilde Jaap met man en macht de klampen wegrij den, maar later kwam hij met 't bericht dat Cees van Corrie de klampen daar wel wou dorsen. Dat was nog veel makkelijker. Vanmorgen ontmoette ik een verklede Rus bij de Eendenkooi. Hij was gekleed in 'n blauwe broek met 'n blauwe kiel, 'n rode zakdoek om de hals en 'n hoed op. Hij was gewond. Een kogel dwars door z'n knie heen. Hij kon aardig Duits spreken. Zodoende konden we mekaar nog wat verstaanbaar maken. Hij was 22 jaar en monteur van beroep. De Rus zou daar in 't Kooihuisje blijven en ik beloofde hem tweemaal daags daar eten te bren gen. Vanmorgen leverden de boeren hun schapen voor de regering op de haven. Een deel kon meteen op 6

Uitgave Historische Vereniging Texel | 1995 | | pagina 8