Donderdag 12 april 1945 Vrijdag 13 april 1945 Zaterdag 14 april 1945 Zondag 15 april 1945 5 weg waren, werden de 27 lijken allen in één graf gelaten. - Requiem aetemam dona animabus famulorum famularumque tuarum. Domine: et lux perpetua luceat eis - Amen - Vanmiddag heb ik met de wagen wat verhuisgoed van Piet uit De Waal hierheen gebracht. Piet en Johanna vonden het sekuurder om hier nog maar 'n paar dagen te blijven en daarom 't voornaamste huisgoed maar hierheen te brengen. Piet z'n schuurtje was munitiebergplaats geworden. De Waal zat vol Duitsers. De meesten waren pas aangekomen op Texel en moesten zich gereed maken voor 'n aanval op De Koog tegen de Russen. Vanmiddag werden in de polder 'hoeve Jachtlust' en hoeve 'Mauric' in de brand geschoten en de graanklampen van Jaap Keyser in Ongeren. Deze graanklampen werden in de brand geschoten omdat zij volgens de Duitsers in Ongeren hen in de weg stonden. Zij hadden geen vrij uitzicht, zeiden ze. Dan maar in de brand. Vanmorgen om 6 uur werden we allen wakker gemaakt door 't kanongebulder van Den Helderen Ongeren. De Duitsers waren weer 'n nieuwe aanval begonnen tegen de Russen. De Duitsers hadden nu zelfs een stuk of wat kleine tanks voor de aanval op Vlijt. Men hoorde geweerschoten, mitrailleurs ratelen en granaten door de lucht gieren. Ook kon men de tanks horen rijden, 't Was 'n hevige aanval. De Duitsers zetten alles op 't spel om maar te kunnen slagen. Er sneuvelden weer 'n berg moffen; de Russen lieten zich niet uit de bunkers jagen. Zij schoten de moffen neer als spreeuwen. Vrees hadden zij niet. Zij vochten om hun levensbehoud. Wanneer zij zich overgaven, werden ze toch doodgeschoten. Daarom vochten zij zich liever dood. Vanmorgen stonden al weer gauw 'n paar boerde rijen in de brand o.a. Padang, eigenaar C. v.d. Lught. De strijd hield de hele dag aan. Soms wat feller en dan weer eens even minder fel. Vanmid dag om een uur of drie werd er weer hevig ge vuurd op de polder vanuit de Z.Batterij en Den Helder. Op 'n gegeven moment suisden hier ook 'n paar verdwaalde granaten dicht bij me langs. Ik schrok me dood. Ik was hier op de Graswiel aan 't bloemen koppen. Gelukkig bleef 't bij die twee. Die granaten kwamen uit de richting den polder Eierland. Vanmiddag ontstonden er weer nieuwe branden in de polder. Als 't zo door blijft gaan, blijft er geen huis meer gespaard in de polder. Als de Duitsers denken dat enkele Russen zich schuil houden in 'n boerderij of huisje, dan schieten ze het zonder meer in brand. Zij durven zulke ver dachte boerderijen of plaatsen niet binnen te gaan. Zij zijn doodsbenauwd van die Russen. Vele boeren moeten munitie en lijken rijden van de moffen. Volgens die mensen, die duitse lijken gereden hebben, zijn de meeste Duitsers aan het voorhoofd gewond. Geweldige schutters zitten er onder die Russen. Om een uur of negen 's avonds was alles weer rustig. Vanmiddag om 4 uur begon de strijd weer in de polder. De hele morgen was het rustig geweest. Den Helder en de Z.Batterij kwamen weer puur in actie. De 'Korenschoof' ging vanmiddag in vlam men op. Daar hel vandaag nogal donker weer was. kon men alles niet zo goed bekijken. Vanmorgen kwam er 'n mof op 'n motor om spek. Hij moest spek hebben, zei hij. Vader zou hem 'n stukje brengen, maar hij liep achter hem aan naar de schoorsteen en zei: 'Alles moet ik hebben voor m'n zieke kameraden.' Twee hammen deed hij in de zak en was toen vol. De rest liet hij hangen. De hele dag rustig geweest tot 's avonds 8 uur. Toen schoot de Z.Batterij een paar malen in de richting van Cocksdorp. Verder vandaag niets geen bijzonders. 't Is vandaag ook tamelijk rustig geweest. Zo af en toe hoort men eens een paar geweerschoten maar anders niets. Vanavond om 'n uur of zes kwamen hier 'n drietal gewapende Duitsers aan. vragend om wat brood, spek of andere levensmiddelen. Deze lui waren nogal tamelijk fatsoenlijk. Zij waren vanmorgen hier op Texel aangekomen uit Den Haag vandaan. Nog een paar dagen vechten, zeiden ze en dan zijn de Russen verslagen. Ze waren vol goeie moed. Het zou hen nog wel even opbreken, denk ik. Ze kregen deze keer voor hun drieën een brood en zes eieren. Terzelfdertijd dat hier deze 3 jonge moffen waren, ging hier ook nog 'n moffenwagen voorbij met

Uitgave Historische Vereniging Texel | 1995 | | pagina 7