Maandag 9 april 1945 Dinsdag 10 april 1945 Woensdag 11 april 1945 Vanmiddag is er een Rus in Den Burg op de 'Steenen plaats' opgehangen. De Duitsers hadden hem bij een burger in huis gevonden en wel bij Melle Zegel (wonend Oudeschild). Melle Zegel en z'n vrouw werden ook opgepakt omdat zij die Rus 'n schuilplaats gegeven hadden. Volgens de Duit sers zullen zij beide gefusilleerd worden, 's Avonds verschenen er aanplakbiljetten met 'n ernstige waarschuwing aan de burgerbevolking. Allen, die 'n Rus 'n onderdak verlenen of eten geven zullen met de dood gestraft worden. Zij zullen ter plaatse gefusilleerd worden en hun huis of schuur zal worden verbrand. Texel staat onder 'n schrikbewind. Die gemene, vuile, gore mof deinst nergens voor terug. Omdat 't in Den Burg weer tamelijk rustig was, zijn de fam. Keyser en van der Pijl weer naar hun eigen huis in Den Burg teruggekeerd. Vannacht werd er hevig gevuurd op De Koog en op Vlijt vanuit Den Helder en stelling Ongeren. Velen zijn vannacht op weg geweest. Vanmorgen was 't weer rustig en ben ik nog aan 't koren zaaien geweest op 't Schoenmakertje. Tegen de middag begon de oorlog weer. De Zuid-Batterij en Den Helder lieten zich weer eens duchtig horen. De aanval was nu op Vlijt gericht. Met de middag was 't weer even rustig, maar de rust duurde niet lang. De kanonnen bulderden weer over 't eiland. Branden braken uit. Boerderijen, schuren of hangars en zaadklampen staan in brand: op zeven plaatsen ziet men grote rookzuilen omhoog stijgen. De hele polder staat in brand. Tegen vieren was geheel Texel in rook gehuld. De zon werd door 't rookwaas verduisterd; de zonnestralen werden gebroken, 't Was gewoonweg verschrikkelijk. Texel in brand. Een dag om nooit meer te verge ten. Cocksdorp werd vandaag ook onder vuur geno men. Beide kerken (de R.K. en Pr. kerk) kregen opnieuw enige voltreffers. Ook vielen nu hier slachtoffers onder de burgerbevolking. De nacht is weer rustig verlopen en de dag deze keer ook. Zo af en toe hoort men nog wel een mitrailleur ratelen, maar anders toch ook niet. De rust is weer even teruggekeerd. Beide partijen moeten even uitblazen. Vanmiddag trokken de WaaldersDe Waal weer uit omdat zij bang waren dat de Duitsers sommigen zouden oproepen om tegen de Russen te vechten. Vanmiddag hebben we 3 sketters en de enterlingen naar de Gouden bollen gebracht, 't Was prachtig weer. Texel in rouw. Vanmorgen werd er 'n plechtige 'Requiem' Mis opgedragen voor de R.K. oorlogs slachtoffers. Vanmorgen om 9 uur droeg de zeer eerw. heer pastoor, geassisteerd door z'n beide kapelaans, de eerw. heren Tulp en Vink, het H. Misoffer op. De kerk was stampvol. Vooraan in de kerk stonden elf lijken opgebaard. De Burgemees ter Rijk de Vries, 'n viertal Duitse soldaten. Meneer Tiessen (Gem. opzichter), C. van Herman Keyser (loco burgemeester) en nog vele andere personen woonden deze godsdienstoefeningbij. Na de H. Mis kwamen 2 grote platte luchtwagens voor de kerk. Daarop werden de elf lijkkisten geplaatst en naar hun laatste rustplaats gebracht. Zij kwamen allen in een groot graf. Nog nooit had de Texelse R.K. kerk zo'n droeve dag meege maakt. Op 't kerkhof hield de pastoor deze keer een kleine lijkrede. Daarna hield burgemeester R. de Vries 'n korte toespraak. Er werden nog 'n paar kransen gelegd op 't graf. Een krans van de ge meente en 'n krans van 't Duitse Kommandantur. Daarna verlieten allen 't kerkhof. Vanmiddag vond de begrafenis plaats van 27 oorlogsslachtoffers op 't algemeen kerkhof aan de Koogerstraat. Deze 27 lijken en die elf van van morgen hebben allemaal opgebaard gestaan in de Doopsgezinde kerk in de Koogerstraat. Opnieuw zag men 'n grote rouwstoet voorbij trekken. Velen die nu hun dierbaren of kennissen 'n laatste eer gingen bewijzen, 'n Geweldige belangstelling was er. De burgemeester, 'n viertal Duitse soldaten, de eerw. heren dominé's, de pastoor, de twee Kapel aans, meneer Tiessen, C. v. Herm. Keyser en nog vele andere autoriteiten gaven blijken van be langstelling. Hier waren de lijken ook weer op vrachtwagens naar 't kerkhof gevoerd. Op 't kerkhof werden verschillende toespraken gehou den, o.a. doordominé Visser, dominé v.d. Veer en door de burgemeester, 't Gemeentebestuur en 't Kommandantur legden hier ook 'n krans op 't grote graf. Na de slottoespraak van dominé Visser verlieten allen de dodenakker. Toen de mensen 4

Uitgave Historische Vereniging Texel | 1995 | | pagina 6