Uit het dagboek van Thijs Kuip St. Isidorushoeve, Spang Zondag 8 april 1945 Mattheus Kuip, boekhouder Geboren 24-12-1918. overleden 10-6-1959 De nacht is weer rustig verlopen. Vandaag was er geen kerk. Dit was de eerste keer dat er geen kerk was in mijn leven. De kerkdiensten konden niet gehouden worden vanwege 't mogelijke gevaar dat de kerken beschoten konden worden, 't Was van morgen tamelijk rustig. De Russen waren De Waal uitgetrokken. Ze gingen Eierland. de polder 't Noorden in. Ook zaten ze in De Dennen en De Koog. Cocksdorp werd vanmorgen onder vuur genomen. De R.K. kerk en de Protestantse kerk kregen enkele voltreffers. Gelukkig dat er geen kerk gehouden was. Vanmorgen werd Henk Witte 't slachtoffer van een Duits patrouille. Naar men zegt, werd hij bij 'Molenbuurt' door 'n Duitse patrouille aangeroe pen om te blijven staan. Hij fietste echter door en werd meteen doodgeschoten. Hij was 19 jaar en pas uit Assen teruggekeerd, 'n Grote slag voor de fam. C.P. Witte (Hoeve St. Marcus). Vanmiddag hoorde men weer af en toe schieten, maar toch geen kanonvuur. Om 7 uur 's avonds liet de stelling Den Helder zich weer eens horen. De Koog werd nu eens onderhanden genomen. Het duurde niet lang of er was brand in De Koog. De Russen gaven zich echter niet gewonnen. Zij vochten dapper en waren zuinig met hun materiaal. Versterkingen kregen zij niet en de Duitsers hadden vandaag wel versterkingen aangekregen. Onder de Russen bevonden zich flinke scherp schutters. Er waren al heel wat Duitsers gesneu veld. De Russen beschikten alleen maar over wat licht geschut. Vandaag kwamen we zeer vele overlijdensberich ten te horen van hen, die gedood waren in Ou- deschild. Den Burg en De Waal, tijdens die gra naatbeschietingen. Er waren zelfs hele of gedeelte lijke gezinnen omgekomen, b.v. Jan Koorn (Tim merman) en echtgenote twee kinderen Marretje en Willem, en dan de fam. Joseph v. Deurssen (vader, moeder en kind); Jacobus van Swinderen met z'n zoon Michiel. Michiel was ook pas uit Assen teruggekeerd evenals Wim Koom. De Tesselaars waren allemaal blij, dat er in Assen geen één dood gegaan was en betreuren het nu, dat zij hier op zo'n wijze de dood ingingen. Er had vreugde geheerst, dat de meeste Tesselaars gezond en wel uit Assen terugkeerden. De vreugde heeft echter plaats moeten maken voor de rouw. Alle gesneuvelde Tesselaars werden eerst in de R.K.- school gebracht en daarna gekist. De naast be staande familieleden konden daar hun dierbare of dierbaren nog een laatste eer bewijzen. Den Burg was in rouw gedompeld. Daar waren de meeste oorlogsslachtoffers gevallen. 3

Uitgave Historische Vereniging Texel | 1995 | | pagina 5