Vrijdag 6 April 1945 Zaterdag 7 April 1945 Zaterdag 5 Mei 1945 Maandag 7 Mei 1945 vanmiddag gewassen want we zagen er weer smerig uit. Om een uur of 2 's nachts begonnen ze met gewone geweren te schieten. Allemaal waren ze wakker. Papa zei dat je maar niet bang behoefde te zijn want dat het maar losse flodders waren. Dus gingen we maar weer slapen. Maar elke keer als ze weer schoten schrok ik weer wakker. Dus ik had de hele nacht niet geslapen. De vorige dag was ik zo misselijk geweest dus ik was nog niet erg lekker. Maar Papa zei dat ik op moest staan want dat er iets ergs was gebeurd. Dus we gingen gauw naar beneden en gauw aankleden. Toen ik naar beneden kwam zag ik op het plein twee dooie Duitsers liggen. Een eng gezicht hoor. Het bloed zat bij ons op de ramen. De Russen hadden die vannacht doodgeschoten. Ze schoten nog steeds door. Toen opeens kwam het bevel dat alle manne lijke personen zich melden en komen moesten op huis Texla. Dus alles kwam voor de dag. Maar later was Mama toch blij dat Papa niet gegaan was want de Duitsers wonnen weer. Dus alles werd opgepakt en moest met de Duitsers mee. Ome Jos en de jongens van Pen waren er ook bij. Er waren er nog meer. Een stuk of 10. 's Middags konden we geen van allen wat eten door de keel krijgen dan een boterham. We zaten nog de hele middag tot 4 uur toe een beetje in angst, totdat er nog een grotere angst over ons kwam. Ze begonnen Den Burg te beschieten met granaten. Rondom ons huis vielen de granaten en ons huis bleef ongedeerd met allemaal erin behalve Papa die was onder het schieten bij Dernison. Wat hadden we toen een angsten uitgestaan. Maar na het schieten kwam Papa behouden weer thuis. We hadden die nacht in de schuilkelder van Pen geslapen. We lagen er met 17 man in. 3 wiegekindjes en 4 grote kinderen en 10 grote mensen. We hadden niet veel geslapen. Om een uur of 8 gingen we weer naar huis. Daar hebben we ons gewassen en Mama heeft onze haren gekamd. Ilse en ik zijn maar weer naar de kelder gegaan. We hebben de boeken in de kelder neergelegd. Wijzelf gingen in de keuken zitten. We zaten daar een poosje, toen opeens kwam Ome Jan Dernison de keuken in. Hij vertelde dat we uit ons huis moesten en dat we mee moesten helpen. En wij gingen op een holletje naar huis om te helpen. Om 10 uur kwamen twee moffen het zeggen dat we er om 12 uur uit moesten zijn. Dus deden we alles vlug-vlug. Het nodige namen we mee en al het andere lieten we staan. We mogen zolang in Hotel 'De Zwaan' blijven tot ons huis weer vrij is. We hebben rapen gegeten. Maar ik kon bijna niets door mijn keel krijgen. Dat is wel vervelend. We gaan nu maar weer met z'n allen naar de kelder en daar naar ik hoop lekker slapen. Toen ik vanmorgen wakker werd in het 'grote bed' zei Mama: raadt eens wat er is. Ik raadde maar ik wist het niet. Toen zei Mama dat er eindelijk de langverwachte vrede was. Dus ging ik me meteen aankleden. Kon nog net naar de kerk. Je zag al overal vlaggen rood, wit en blauw. Een vrolijk gezicht hoor. Iedereen liep al met rood wit blauwe vlaggetjes en oranje in het haar. In bijna alle winkels kon je zuks krijgen. Het was al een feest van jewelste. Het werd nog mooier. Er kwamen een groep jongens met trommels aan meteen al een hele sliert kinderen er achter, wij natuurlijk ook. Zij gingen heel Den Burg rond. En we zongen allemaal Vaderlandse liederen. Nely kwam 's morgens al bij me. Daarvoor had den we eerst met Nely's zusje gewandeld. Toen gingen we spelen. Het is weer heerlijk weer, echt een oranje-zonnetje. We gingen met z'n tweetjes voor ons huis zitten. Daar zagen we in de ingang naar kantoor een boel fietsen staan bezakt en bepakt. Wij gingen dat gauw aan Mama vertellen. We dachten, misschien gaan ze er wel uit. En... onze gedachten was goed want een uur later gingen de moffen en de griet er bij er uit. Hoezee, ons huis is weer vrij. Papa Nely en ik gingen er meteen in en snuffelden alles precies zo na als zij ook gedaan hebben. Ze hebben m'n hele juwelen doosje leeggeplunderd. Dat gemene dievenvolkü! Het ziet er zo uit ons huis. Het is bijna één plak kaarsvet. We hebben ons huis terug, dat is de hoofdzaak! (Met dank aan mevr. Niny van Apeldoorn-Beers) 24

Uitgave Historische Vereniging Texel | 1995 | | pagina 26