7 Juni 1945 18 Juni 1945 10 Augustus 1945 1 5 Augustus 1945 16 Augustus 1945 31 Augustus - 3 September 1945 26 September 1945 begraven lagen, zijn ze niet opgegraven. Er is een houten monument op 't graf der Russen geplaatst, steen was niet te krijgen. De Duitschers zijn nu allen weg en de Russen zullen wel spoedig gaan. Canadeezen of Engel- schen zijn er ook bijna niet meer. De orde wordt nu gehandhaafddoordeNed. Binnenl. Strijdkrach ten, jongens van Texel, die met een band om den arm loopen waarop staat 'Oranje'. Ze zijn ervoor opgeroepen en hebben dezelfde plichten als solda ten. 't Is hier erg rustig. Hier zijn pakketten aangekomen met biscuit en chocolade, als ge schenk van 't Roode Kruis. Ieder kreeg gratis 1 pond biscuit en een dubbele reep chocolade. Er komt nog meer, maar daar moet een klein bedrag voor betaald worden. In de groote steden wordt 't God zij dank al veel beter met de voeding. Er komt nu via 't Roode Kruis al veel aan, alleen hebben ze nu geen brood en moeten almaar biscuit eten. Ook hier is een paar weken geen brood verkrijgbaar op de bonnen, maar ieder heeft hier tarwe en bakt dus zelf. Alleen is er bijna geen gist en geen zout te krij gen. We kregen hier ook blikken, die uit Engeland komen met vleesch en groente. De prijs is 65 ct, ze smaakt heerlijk. Gister weer bericht ingekomen, dat reeds in Oct. '44 2 Texelse jongens, één zoon van den horloge maker Bakker en één van Jac. Koorn den timmer man, zijn doodgeschoten. Ze waren ondergedoken en door een N S B.er ontdekt. Ook kwam er nu eerst bericht dat Anton Graaf reeds 13 Febr. in een sanatorium in Hannover is overleden. Het reizen gaat nog slecht, slechts weinig reisver gunningen worden nog afgegeven door de Ned. Binnenl. Strijdkrachten. Nog steeds zijn de Russen hier, de gevallen Rus sen zijn voor 't grootste gedeelte weer opgegraven en nu samen begraven op een stuk land n.b. 't Schilderkerkhof. 290, doch er zijn er meer gedood. Nog steeds worden N.S.B.ers opgepakt. Eindelijk zijn de Russen vertrokken. Ze gingen eerst naar Berlijn en vervolgens naar Rusland, 't Is nu met de voedselvoorziening al veel beter, vooral ook in de groote steden. Mijn broer Cor schreef, dat ze nu een verzadigd gevoel hebben. Er worden veel bussen met vleesch en vet beschik baar gesteld. Brood schijnt er nog niet veel te zijn. Alleen wat brood van Zweedsch meel, door 't Zweedsche Roode Kruis gratis voor Nederland beschikbaar gesteld. Hier bakt ieder brood van tarwemeel, dat we zelf laten malen. Eigenlijk is het klandestien, maar 't wordt oogluikend toege staan. Wij kregen deze week ook van 't Zweed sche brood, 't Was prachtig wit, maar 't is erg licht en niet zoo voedzaam als 't brood dat we gewoon zijn. Clara, mijn nichtje uit Amsterdam, die we met moeite hier gekregen hadden teneinde haar beter voedsel te kunnen geven, is 19 Juni weer vertrok ken. Ze was 19 pond gegroeid. Ze was hier vanaf 10 Maart geweest en ze heeft dus al 't verschrik kelijke hier meegemaakt. Heden is Japan gecapituleerd. De echte vrede is nu gekomen. Er zal nu wel spoedig over de geheele wereld vrede zijn. Toch vreest men, dat in Indië een deel der Japanners nog wel zal vechten. De voedselvoorziening is al veel beter. Er wordt al voldoende brood verstrekt, vooroorlogse kwaliteit, ook nog veel bussen vleesch en 1 x per week versch vleesch. Thans definitief vrede. Japan heeft de oorlog gestaakt. Nationale feestdag v.d. vrede. Te Den Burg op schitterende wijze de bevrijdings feesten gevierd. Iedereen deed mee. Ook op andere dorpen van Texel feest gevierd. Veel optochten. Alle papieren geld geblokkeerd. 21

Uitgave Historische Vereniging Texel | 1995 | | pagina 23