14 Mei 1945 18 Mei 1945 22 Mei 1945 27 mei 1945 plaats aankwam. De Waal zat op de cabine en riep Leve Holland en Leve Texel, waarop een storm van toejuichingen volgde. De onderofficier bleef een poos op 't Raadhuis, waarna De Waal zijn familie opzocht. Toen was er muziek vanaf de toren en er zou 's avonds ook muziek zijn, maar nu hooren we net zeggen, de Russen vechten weer in Eierland. Er zou al een Duitsch officier doodge schoten zijn. Zou er dan geen eind komen aan 't bloedvergieten? Ook in Amsterdam is nog gevoch ten door SS-mannen. Ach, dat allen nu 't zwaard toch lieten zakken. Intusschen vernemen we, dat er maar steeds vliegtuigen en schepen inct levensmiddelen uit Engeland aankomen, om de hongersnood van de groote steden te lenigen. Hier zijn deze week na een halfjaar ook de melkkarren weer rondgereden. We hadden in 6 maanden geen melk gehad op de bonnen, maar op 't platteland kocht ieder klandes- tien melk. Heden zouden dan eindelijk de Engelschen of Canadeezen komen. Den Burg en ook de andere dorpen van Texel waren versierd, overal eerepoor ten. slingers, vlaggen. Een eerewacht van ruiters en eenige dames ging naar de haven toen de boot aankwam bevonden zich maar 3 aan boord, 1 Eng. officier, luitenant De Vries die er ook de vorige week was en een chauffeur. De teleurstel ling onder de bevolking, die van alle kanten was saamgestroomd was zeergroot. De heer Kelder, pl. commandant, sprak eenige welkomstwoorden, die ik niet kon verstaan, de Britsche officier antwoord de. welke woorden in 't Hollands werden vertaald. Uitgelaten geroep en gejuich, zingen van het Wilhelmus en uit was de pret. Intusschen zijn deze week nog weer een paar Duitschers en een Rus doodgeschoten, 't Wordt meer dan tijd. dat ze allen ontwapend worden. In de groote steden komen relletjes voor, naar men zegt van Communisten. Kranten komen er niet, bijna alle kranten hebben onder de Duitsche bezetting de uitgave moeten staken, of wilden niet vrijwillig de berichten opnemen, die onder Duit sche censuur stonden. De laatste bladen, die nog verschenen hadden zulk een Duitsch tintje, dat niemand meer geloofde wat er in stond. De laatste bladen mogen nu van de Ned. regeering niet meer verschijnen, zoodat er niets komt. Electr. stroom is er niet, terwijl de meeste radio's gevorderd waren (of liever vrijwillig ingeleverd op last van de Duitsche overheid). Wij hadden 't onze verstopt, maar omdat er geen stroom is, kunnen we 't niet hooren. Vandaag zijn hier eindelijk de langverwachte Eng. soldaten aangekomen, 't Waren Canadeezen, een paar honderd. Ze werden zeer toegejuicht door de menigte. Intusschen is 't ondergrondse leger (de binnenlandsche strijdkrachten) geducht in actie. Heden werd burgemeester Rijk de Vries, een N.S.B.-er, opgebracht onder groote hilariteit der bevolking, vooral van de jeugd. Nog steeds is niets vernomen van 10 jongemannen die hier bij de opstand der Russen op 6 April door de Duitschers zijn opgepikt, men vreest, dat ze door de Duit schers zijn doodgeschoten, maar men kan 't maar niet te weten komen. De één zegt ze zijn naar Alk maar vervoerd, de ander ze zijn naar Duitschland, doch 't zij dat de Duitschers bevreesd zijn er zelf voor te boeten indien de waarheid bekend wordt, of dat ze 't werkelijk niet weten, men hoort het rechte niet. De 10 mannen zijn W. en P. Keyzer, A. en H. Pen, Joh. Duinker, Jos Oremus, C. Witte A.zn., G. Broekman. P. Reumers, J. Witte. Op 't strand bij de Mok zijn de graven gevonden van de hierboven vermelde jongemannen. Ze waren lafhartig doodgeschoten en nog gemarteld bovendien. Wat een laf volk toch die Duitschers. 25 Mei worden ze begraven. Vele N.S.B.-ers en zgn. 'moffenmeiden' zijn door de Ned. Binnenl. Strijdkrachten in hechtenis genomen. Ze zitten gevangen in verschillende scholen. De burgemeester en Van Egmond zijn geboeid weggevoerd. Men beweert, dat de burge meester iets heeft geweten van 't doodschieten van de 10 jongemannen. Heden zou een Russ. generaal hier aankomen per vliegtuig, de Russen zullen nu wel spoedig vertrekken. De lijken van de gevallen Russen zijn overal opgegraven en Zaterdag 25 Mei nabij 't Schilderkerkhof met eenige plechtigheid begraven, 't Waren er 220, maar er zijn meer gevallen; als er echter groepen van 10 ongeveer 20

Uitgave Historische Vereniging Texel | 1995 | | pagina 22