25 april 1945 kas, geheel vernield, 2 op 't land achter ons huis. Bij ons echter alleen alle ruiten stuk. Het huis van de dominé geheel vernield, uit de bovenverdieping hingen de meubelen naar buiten. Ds. Visser, die met zijn vrouw en zoontje in de kelder zat, moest midden onder het beschieten vluchten, omdat de keldertrap weggeslagen was. Overal gekerm van gewonde en gekwetste personen. In onze straat werd Corrie Bruin, die op 't postkantoor werk zaam was gedood, terwijl haar vader zwaar ge wond is. Den nacht van 6-7 April brachten we wel in ons huis door. Ook de oude mevr. Dijt (76 j.) en haar dochter Emie. benevens de wed. P.J. Zoetelief (oud 79 j kwamen bij ons en hebben met ons op den grond geslapen, waar we bedden hadden neergelegd. We durfden niet naar boven. Den Burg was toen weer in Duitsche handen. Rikus, mijn broer, konden we met zijn groot gezin niet vinden. De geheele Weststraat, waar hij woont, was 's avonds 6 April leeg. Tenslotte zeide één vrouw, die daar blijkbaar toch was gebleven, dat ze al 's morgens onder een regen van kogels naar Driehuizen waren gevlucht. (Ze hebben ook nog een Amsterdamsch meisje in huis, zooals hier de meeste gezinnen, omdat er in Amsterdam zulk een groote hongersnood is.) Ze waren gewaar schuwd, dat ze Den Burg verlaten moesten, Daar waar zij woonden werd hevig gevochten. Ze zijn liefderijk opgenomen bij S. Witte op Driehuizen en daar een geheele week gebleven. Eenige van hun waren bij W. Zijm op Driehuizen. Zaterdag werd er al vroeg verteld, dat De Waal beschoten zou worden en we waren daarom 's middags maar naar Westergeest gegaan. Er werd werkelijk erg geschoten en al spoedig was 't aardige kerkje van De Waal verdwenen. Ook daar is veel stukgeschoten en in de huizen zijn 3 perso nen gedood, de meesten wisten al, dat t beschoten zou worden, 5 huizen zijn verbrand. Tegen 6 uur meenden we. dat 't gevaar voorbij was, we gingen op weg naar huis. Onderweg begon het schieten weer, het werd zoo hevig, dat we op de boerderij bij de Leemkuil, bewoond door C. Zijm Gzn. gingen schuilen. We werden er zeer vriendelijk ontvangen en bleven er een uur onder hevig ge schut. Om half acht trokken we naar Den Burg. We besloten maar weer met bedden op de grond te leggen, dit was nog niet geheel klaar, toen 't schieten alweer begon. Wij weer bij Ran in de kel der. Na een half uurtje gingen we naar huis. Emie Dijt en Tante Trijn zouden weer bij ons slapen, maar daar kwam plotseling van een Duitsche soldaat het bericht, dat we Den Burg maar verlaten moesten, deken meenemen, 't Was een voorzorgs maatregel werd er gezegd, maar wij togen maar weer op weg naar Westergeest, 't Was toen half 10, aan de bepaling om om 8 uur binnen te zijn werd dien dag geen aandacht geschonken. Om ongeveer 10.15 arriveerden we weer te Wester geest. Tante Trijn hadden we bij H. v. Heerwaar den aan de Schilderweg afgegeven. We zijn te Westergeestgebleventot Maandagmorgen 9 April. We besloten toen naar huis te gaan en als 't avonds onrustig was weer terug te komen. We zijn thuis gebleven. In die week heeft 't in Eierland erg gespannen, de Russen hadden zich in een bunker bij Vlijt terug getrokken en de Duitschers richtten hun kanonnen op de boerderijen daar. De meeste bewoners waren reeds weg, maar ze konden maar heel weinig of niets meenemen. Vele groote boerderijen zijn verbrand. 't Is in Eierland ontzettend wat verwoest is. Ruim 30 groote boerderijen zijn in brand geschoten, o.a. Ruimzicht, Vruchtbaaroord, Jachtlust, Maurick, Padang, Rotterdam, Axel. Menschenlevens vallen daar gelukkig niet te betreuren, doch de boeren zijn bijna allen van alles beroofd. De meesten hebben alleen nog over, dat wat ze aan hebben. Nieuws is niet te koopen, geen kleeren, geen meubels, geen karpetten of kleeden, ja zelfs geen kop of schotel. Onder de burgers van Texel is een inzameling gehouden voor de getroffenen, niet om geld, want daarvoor is toch niets te koopen, maar om huisraad, meubelen en kleeren. Heden gaf de Inselkonunandant een bulletin uit, dat de opstandige Russen bijna totaal vernield waren en dat de bevolking verplicht is, daar waar ze aangetroffen worden, aan te geven. Hier bij Den Burg werd in een schuur op 't Hoorndereind een Rus aangetroffen; toen de Duitschers het hoor den staken ze de schuur in brand. De Russen gingen eruit en werden direct doodgeschoten. Er is van weerszijden veel geschoten en gedood, onge- 18

Uitgave Historische Vereniging Texel | 1995 | | pagina 20