De verwoesting op Texel in 1945 door Marie Reij Foto: Anna Maria Hendrika Reij (roepnaam 'Marie') Geboren te Texel, 15 jan. 1885 Overleden in Den Helder, 8 dec. 1963 Diep onder de indruk van de vreeselijke ramp, die Texel getroffen heeft, wil ik eenige feiten neer schrijven, om ze voor 't nageslacht te bewaren. Den 6e April 1945 was voor Texel een ware rampdag. Nadat we bijna 5 jaren den oorlog met Duitschland hadden meegemaakt, en de bezetting van de Duitsche soldaten, die steeds zeer groot was, langzamerhandbegon te verminderen en voor 't grootste gedeelte bestond uit Russen, die door de Duitschers gedwongen waren in 't Duitsche leger te dienen, brak 6 April onder de op Texel gelegerde Russen een opstand uit. In den nacht van 5-6 April hoorden we onophoudelijk schieten in de straten van Den Burg. Bijna iedereen dacht, dat het oefeningen van de Duitschers waren en we verontrustten ons in 't geheel niet. 's Morgens om 7 uur ging ik nog naar de kerk en ontmoette toen geen enkele soldaat. Toen mijn zuster een half uur later uit de kerk kwam, mocht ze den hoek niet passeeren en eerst, nadat ze verzekerd had, daar in de nabijheid te wonen werd haar toegestaan vlug naar huis te gaan. Al spoedig vernamen we toen, dat de Russen Den Burg overmeesterd hadden en vele Duitschers waren reeds doodgeschoten. Vooral in de West straat. waar mijn broer woont, was hevig gevoch ten tusschen Duitschers en Russen. De bewoners van die straat werden gewaarschuwd Den Burg te verlaten en onder een regen van kogels trokken de meeste bewoners van die wijk naar Driehuizen. Enkelen bleven echter in hun woning, met gevolg, dat er 3 (Van Swinderen en zijn zoon, en mej. D. Bakker, onderwijzeres) werden doodgeschoten. Des middags omstreeks half vier werden we verontrust door hevig schieten. Ieder zocht een heenkomen, doch de burgemeesters van Texel, Kamp en Rijk de Vries, hadden schandelijk ver waarloosd om hier schuilkelders te maken. Wie een goede kelder had kroop daarin, maar dat waren er maar weinig. Wij stonden met ons vieren, mijn zuster Anna, mijn nichtje Clara Reij uit Amsterdam, Sjouke Ran, die juist bij ons op bezoek was, en ik in een smal gangetje tusschen de groote gang en de binnenkamer, 't Was ontzet tend, van alle kanten hoorden we ruiten rinkelen, pannen verschuiven, 't Schieten was niet van de lucht. De projectielen suisden door de lucht. De beschieting van Den Burg heeft 20 minuten ge duurd en in dien tijd is 't halve dorp verwoest. Ruim 50 slachtoffers waren er onder de burgerbe volking. Vooral in de Warmoesstraat, Weverstraat en de Wilhelminalaan, Parkstraat en Nieuwstraat was de schade groot. De meeste huizen hadden schade, maar 58 waren totaal onbewoonbaar. De Duitschers hadden vanuit 5 batterijen Den Burg beschoten. Wel wordt beweerd, dat er solda ten met witte vlaggen zijn uitgezonden om de bevolking te sommeeren 't dorp te verlaten, maar niemand heeft deze soldaten meer gezien. Wie zal 't zeggen? 't Was in ieder geval vreeselijk. 't Volle geschut werd gericht op een dicht bevolkt dorp zonder dat iemand het verlaten had. Na 't hevig geschut trokken reeds vele personen uit 't dorp, die bij de boeren over 't algemeen zeer liefderijk werden opgenomen. Wijzelf zijn in ons huis gebleven dien nacht, nadat we eerst nog een paar malen gevlucht waren in de betonnen kelder van de slagerij van buurman Ran. Mevrouw de wed. J.S. Dijt en haar dochter Emie kwamen direct na 't beschieten hevig ontsteld bij ons aan. Haar huis was grootendeels verwoest. Een voltreffer was er op gevallen, de notenboom achter huis was doormidden geslagen. In de kamer lag alles door elkaar, de achtergevel was zeer geha vend en ook voor was alles stuk. Op 't pakhuis van de familie aan de overzijde was een voltreffer terecht gekomen, een groot gat in de gevel en de bovenverdieping zeer gehavend, 't Huis van Ran ook zwaar beschadigd. Alle kleeren in de kasten vernield. Achter 't huis van Dijt een voltreffer op de broei- 17

Uitgave Historische Vereniging Texel | 1995 | | pagina 19