Januari 1943: 23 November 1943: 't Was altijd 's avonds. Je hoort dat geluid weer van die vliegtuigen en opeens: brandbommen op de achtergang van de stal en tussen de bedden van de kinderen in de slaapkamers, 't Is een godswon der dat we er allemaal levend uitkwamen. De brand konden we ook nog uitkrijgen. Je moest het met zand doen, maar dat had je niet, dus we gebruikten water. De brandweer is niet in de buurt geweest. Waar we altijd zo bang voor waren: luchtgevecht, Engelsen tegen Duitsers en dan brandbommen op het hooivak, het hele zootje in de fik. Met klop pend hart naar de stal. Je doet met angst en beven de staldeur open. holder de bolder sneden we de beesten los. De paarden hadden we er allemaal uit en we joegen ze dichtbij huis het land in. Maar die beesten willen altijd terug, dus moesten ze verder op het land gebracht worden. De koeien kregen we gelukkig ook naar buiten, de schapen liepen vanzelf nog in 't land. Een paar konijnen en een ram zijn verbrand. (Foto: 23 nov. 1943) Bote Galema, de knecht. Trien de Jong, de hulp in huis, tante Henny en Carla uit Alkmaar die bij ons waren en wijzelf konden gelukkig op tijd eruit komen, maar alles is verbrand. We waren alles kwijt. Ook die gewone kleine dingen die je iedere dag nodig hebt. handgereedschap enzo. Daarmee zijn we geholpen door de familie V.d. Berg aan de Waal. De familie Slik, de naaste buren, hielpen meteen mee de meubels eruit te slepen. Buurman Witte en ik waren bezig de springveren matras uit de (bed)box te tillen en Witte zei: 'Buur hou goed vast' en hij stootte zo het raam eruit. Dat was maar goed ook, want je dacht eerst nog datje iets sparen moest dat later toch kapot was en nu konje alles zo naar buiten mikken. Toen er beneden niets meer te doen was, ben ik naar boven gegaan. Daar stond een oud kabinet waar nog nieuwe kleren in zaten en die moest je natuurlijk redden als het kon. Ik mikte alles door het raam aan de tuinkant. Het woonhuis stond al in brand. Toen de zolder warm begon te worden, ben ik zelf door het raam ge gaan, waar ze me met een paar man hebben aangepakt en toen was het afgelopen. We waren op 20 november 12'A jaar getrouwd en na de brand lag de spiegel aan de kant van de weg met daarop 'Hulde aan het bruidspaar'. (Met dank aan de heer Bakker) (Foto: 23 november 1943) 16

Uitgave Historische Vereniging Texel | 1995 | | pagina 18