HOEVE SCHILLER 1942-1943 15 verbrand. Op de schoolbuurt was alles licht tot zwaar beschadigd. "s-Hertogenbosch' gedeeltelijk verbrand. 'Gent' een schuur en de boerderij van Van Exel geheel verbrand. Dinsdag zijn we naar Den Burg en Oudeschild geweest om de Tommies te zien komen. Overal stonden vlaggen. De hele Burg was versierd, maar de Tommies kwamen niet. Donderdag weer ge weest, nog niet, maar maandag ging het gebeuren. Wel 700 man zou er komen. Het versieren werd steeds erger, steeds meer erepoorten, half Texel liep leeg. Het was overal aangeplakt dat ze zouden komen en toen kwamen er drie. Dat was wel een teleurstelling. De Russen beginnen nu ook overal voor de dag te komen, maar helemaal vrij lopen kunnen ze nog niet. Nog is de Duitser de baas. Veel komen er de duinen uit en wonen nu in schuren en soms ook in een huis. Ze lopen vrijwel allemaal in burger. Over het algemeen is het best volk, er zitten er echter ook enkele tussen waar niks van deugt. Eten vragen ze niet bij ons, wel tabak. Voor een paar keer een handje vol tabak met vloei kreeg Griet 25,-. Tabak is vrijwel niet te koop, maar dat was toch wel een beetje te veel. 21 Mei 1945 Tweede Pinksterdag. Vanmorgen zijn er veel Russen langs gegaan. Die moesten naar hotel "Californië'. Zaterdag zijn de laatste Duitsers uit Eierland, vliegveld en Noordbatterij vertrokken naar 'Texla'. Die zijn intussen wel van Texel af. Vrijdag zijn de Canadezen eindelijk gekomen. De één zegt van honderd, de ander van tweehonderd. In ieder geval is het nu rustig en hoeven we 's nachts niet meer bang te zijn dat er Russen aan kloppen om eten te vragen. Dit is geen dagboek, maar het zijn aante keningen, gemaakt door Marijke Palm, op basis van gesprekken met Arie Bakker die in de oorlogstijd op hoeve Schiller woonde. De boerderij stond aan de kant van de weg waar nu de schuren staan en tegenover de huidige woonhuizen (Spangerweg nr. 21 en 23). Najaar 1942: We zaten 's avonds in de keuken. D"r was weinig brandstof en de keuken was nogal klein, dus daar hield je het dan warm. We waren altijd bang voor de vliegtuigen, want we zaten net op de route van de Engelsen naar Duitsland en als ze dan aankwa men, kwamen de Duitse nachtjagers, van Leeuwar den af, ze tegemoet. En dan begonnen ze soms hier pal boven te vechten. We hoorden een afschu welijk fluitend geluid, het leek maar door te gaan en toen een enorme klap, alle ruiten dr uit. In de keuken hadden we een plaat board voor het raam, vanwege de verduistering en dat heeft ons een hoop ellende bespaard. In de kamer stond tegen over het zijraam een kabinet met een kuif. In die kuif stonden de glassplinters er diep ingeschoten. Als iemand tussen het raam en de kast had ge staan, was die doorzeefd geworden met dat vlijm scherpe spul. Het was een bom die zon 150 m. verder een krater had gemaakt, daar kon je woon kamer in. D'r lagen stukken grond op de kant die je amper met 2 man kon tillen. (Foto: Najaar 1942, de bomkrater)

Uitgave Historische Vereniging Texel | 1995 | | pagina 17