Zondag 22 april 1945 Maandag 23 april 1945 Dinsdag 24 april 1945 5 Mei 1945 's Middag begint het weer te branden. De Duitsers schijnen een klopjacht te houden, te beginnen bij De Cocksdorp. Eerst brandt het aan de Hollandse- weg. Later brandt hoeve 'Rotterdam' af. Dat is een grote brand. Tegen de avond een barak onder de duinen in brand en een schuurtje van "s-Herto- genbosch'. Als het donker is een brand richting het Noorden. Het is weer een angstig gezicht. Het waait hard, je kunt weinig schieten horen. De klopjacht nadert. Als het middag is, zijn de soldaten al niet ver meer. 's Middags blijven we weer thuis. Eerst stoken ze vijf schelven van de Lugt op 'Padang' op. Dan een van Kees van Harn, weer wat ruigteschelven van de Lugt. Dan de schelven van Brak, en de hofstede 'Plassendaal'. Bij ons in de buurt worden drie Russen doodge schoten, vier geven zich over, zonder iets te doen. Ze worden eerst geheel uitgekleed, mogen dan de onderbroek weer aandoen en gaan met de handen boven het hoofd langs de weg. Ze worden naar 'Pomona' gebracht en moesten daar hun eigen graf delven, daarna worden ze op de kant van de kuil doodgeschoten. In de buurt van 'Hunsingo' zijn vier Duitsers doodgeschoten. Brak wordt opge bracht. Er zijn zes Russen op 'Padang' doodgeschoten, vier bij de schelven van 'Hunsingo', drie bij ons, waarvan ze er een half dood geslagen hebben omdat hij niet lopen wou. Drie doodgeschoten bij de schelven van Brak, drie in een boet bij 'Plas sendaal'. Zes in 'Plassendaal' verbrand. Twee Duitsers zijn daar gesneuveld. Later branden bij het Mienterglop 22 schelven af. Daar werden drie Russen gevonden. De klopjacht gaat verder. Geregeld zie je het branden. Vier ruigteschelven van Schoo, en ver derop nog een en het oude plaatsje van Koom branden af. We kunnen al niet meer zien wat het allemaal is. Woensdagmorgen vindt Gelein Jansen Russen bij zijn huis aan de Postweg. Ze willen niet meer weg en vragen of Gelein ze dan maar dood wil schieten. Later worden ze doodgeschoten door de Duitsers. Je hoort af en toe nog schieten in de duinen. Zaterdag gaan de eerste Duitse troepen weer van Texel. Het is vrede. Om acht uur mogen we vlaggen, maar dat gaat nog wat schroevend, omdat we de eerste keer ook gevlagd hebben toen het eigenlijk nog niet kon. Eer het middag is zie je overal toch de vlaggen staan, zelfs op de puinhopen. Ik ben zowat de hele dag in de weer om een fiets in elkaar te zetten, met banden en al. Die fietsen hebben we vorig jaar september laten onderduiken. Er waren toen razzia's op fietsen. Het ging snel in zijn werk, toch grepen ze er hier naast. Vader was toen bij De Lugt aan het werk en had zijn fiets in de kant van de sloot liggen. Hij wilde hem later weer ophalen, maar toen een soldaat het geweer op hem richtte, ging hij toch maar weer terug. Later kwam er nog een flinke straf op te staan, als je er een in bezit had. Drie fietsen hebben we toen 's middags uit elkaar gehaald, de banden achter het behang gestoken. Van de fietsen en wielen een soort aardappelput gemaakt en onder de grond gestopt. Die fiets van mij zat in een stroschelf in het land van Leber. Later tegen de tijd dat we naar Assen moesten, heb ik hem weer naar huis ge haald. Zaterdag ben ik met J. Halsema de polder in geweest. Eerst naar 'Padang', alleen het woonhuis stond er nog. De huisjes van 'Vruchtbaaroord' waren verbrand. 'Vruchtbaaroord' zelf en de witte huisjes stuk geschoten. 'Gizella' verbrand, evenals 'Ruimzicht'. De huisjes van 'Ruimzicht' stukge schoten evenals de Rooie Kazerne en de grote ge bouwen van de weermacht, waarvan de muren tot een halve meter dik waren. 'Ruimzicht' verbrand evenals de 'Korenschoof, 'Kema', 'Vianen' en 'Jachtlust' en niet te vergeten 'Maurick', plus een grote schuur met hangar. Dan was verbrand een schuur van de 'Wamberg', de 'Oorsprong' en 'Rotterdam'. De weg van de kaasfabriek ging goed. Dan weer een schuur van 'Madura' ver brand. 'Duinoord', waar Prins woonde, daar keek je dwars doorheen, maar had niet gebrand. Op 'Blandenberg' een schuur verbrand. Langs het weggetje naar de Slufter was alles verwoest of 14

Uitgave Historische Vereniging Texel | 1995 | | pagina 16