Woensdag 11 april 1945 Donderdag 12 april 1945 Vrijdag 13 april 1945 Zaterdag 14 april 1945 Zondag 15 april 1945 rustig. De Koog kunnen ze blijkbaar niet krijgen. Bij Frans Stark kunnen we de Russen op de duinen zien lopen. Er is vanmiddag veel mitrail leur- en geweervuur bij de Eendenkooi. "s Morgens weer rustig. Later wat geroffel. Na de middag brand, vermoedelijk bij van Maldegem op 'Jachtlust''s Avonds tevoren is 'Padang' onder vuur genomen. Eén gewonde. Later zijn er zowat twintig gewonden op een wagen naar Den Burg gegaan 'Padang' heeft een paar gaten in het dak. 's Middags wordt het donderen. We krijgen Duits geschut voor ons huis en bij Enno Nauta net naast huis. Wat nog in de polder woont, neemt de benen. 'Antwerpen', waar al veel volk inzat, is leeg. Wij zullen het nog maar een dag wagen. Misschien is het geschut dan weer weg. Een kalf aan komen lopen, hebben het maar in de loods gedaan. Beneden gelegen vannacht bij de kachel. Vrijwel niet geslapen. Om vijf uur begint de aanval. Het is een hels lawaai als het geschut begint. Duitsers kruipen of lopen gebukt langs de kant van de weg de polder in. Bij ons in de buurt slaan granaten in, bij Enno Nauta ook. vermoedelijk vanaf de Hoofd weg. licht geschut bij de Kolk en bij Jan v.d. Star zwaar geschut van de Noordbatterij en Ongeren. 'Padang' brandt helemaal, de boerderij van Van Exel ook en ook 'Ruimzicht' aan de Hoofdweg en nog meer. We kunnen niet goed zien wat. Later komen er gewonden, lopend en op wagens. Een tank rijdt langs de weg. Na de middag verdwijnt ons geschut naar 'Lentevreugd' en nog later naar Leber. 'Hunsingo'. Dat is een pak van het hart. We kunnen nu de luiken weer opendoen en vrij buiten zijn. Er vliegt nog wel eens een granaat over ons heen. Er rijden nu al drie tanks. Brand is erbij de 'Vooruitgang', op de Postweg, 'Maurick' en 'Vruchtbaaroord' aan de Hoofdweg. Andere huisjes zijn wel beschoten, maar branden niet. Nu horen we nog geregeld mitrailleurvuur. Hier is het verder vrij rustig. We verwachten ook een rustige avond. Veel geschoten vannacht, meest zwaar geschut. Toch nog wat geslapen, het front gaat verder. Vanmorgen vroeg Jan Lagerveld hierheen geko men met zijn vrouw. Die woonden nog in hun huis aan de Postweg bij het vliegveld. Hij had met zijn vrouw de hele nacht in de kelder gezeten. Gisteravond kregen we er acht Duitsers bij in de kelder. Die zijn vanmorgen vroeg in het donker weer vertrokken. Het was er een verschrikkelijk leven geweest, 's Middags brandt de 'Koren schoof'. Met de middag geschut op de gebouwen aan de Hoofdweg, maar die willen niet branden. Het geschut dat bij ons stond is die kant op ge gaan. 'Gizella' is nu ook verdwenen. Tegen de avond begint de Zuidbatterij nog eens en houdt het nogal vol. Drie jongens in de buurt opgepakt, 's Avonds weer rustig. Rustig geweest vannacht. Voor het eerst weer eens lekker geslapen. Het huis waar Kees v.d. Star woont blijkt ook uitgebrand. Vermoedelijk van nacht. Later brandt het een eind verderop. Daarna Verseput aan de Wageningseweg in brand en ook 'Breda' aan de Postweg. Zo zal er niet veel over schieten in de polder. Later komen er weer vluch telingen. Die hadden al die tijd in een bunker gezeten. Zij zaten er, volgens hun zeggen, heel goed. maar ze wilden er blijkbaar toch wel uit. Ze waren met twaalf man. 's Middag Kees v.d. Star weggebracht per ziekenauto. Hij was bij de buren en kreeg daar een maagbloeding. Een dokter wilde deze kant niet opkomen. Vannacht De Cocksdorp beschoten. Het schijnt nogal ernstig te zijn. We konden niets zien, het was nogal mistig. Ben voor het eerst weer eens op de fiets wegge weest. Wel op een fiets zonder banden, anders wordt hij misschien gevorderd. Naar Den Burg geweest. Daar was het een grote ravage. Veel ramen stuk en van sommige straten veel huizen kapot geschoten. Pannen er af of het halve dak er af, de muren er uit en dan weer eens een gaaf huis. Terug over De Waal. De Waal zelf valt wel 12

Uitgave Historische Vereniging Texel | 1995 | | pagina 14