Uit het dagboek van Dirk de Vries De Vries woonde aan het be gin van de Postweg, aan de Ruigedijk Vrijdag 6 april 1945 radio of 't waar is.' Direct zetten we de radio aan op 'herrijzend Nederland' en toen hoorden we de heugelijke tijding ook. We waren toen ook dol van vreugde en feliciteerden elkaar. We riepen de duikelaars uit hun schuilplaats en wensten hen ook geluk met hun bevrijding. Wat stonden de omstan ders te kijken toen ze zomaar 5 man op zagen duiken uit hun schuilhoek. Drie hollandse duike laars en dan nog twee Russen. Deze 5 konden 't allen wel uitjubelen van vreugde. Blij, dat zij zich nu weer overal vrij konden begeven en bewegen. 's Avonds was 't feest. Ik had nog een doos met 10 echte vooroorlogse sigaren. Daar liet ik allen er een van opsteken. De radio werd meteen in de kamer geplaatst. Er was een nieuw leven begon nen. Wc vierden de hele avond feest, ja tot wel twee uur in de nacht. Op een foto schreef de Georgiër Melikija ongeveer het volgende: "Ik zal steeds aan jullie denken en jullie nooit vergeten" Dirk de Vries, landarbeider, geb. 1912, overl. 1988. De foto is gemaakt in 1950, kort voor zijn emigratie naar Nieuw-Zeeland Vanmorgen nogal rumoerig geweest. Veel leven en geschiet op het vliegveld, 's Morgens nog gewerkt. Om half tien werd Ongeren en later Texla vanaf de Zuidbatterij of Loodsmansduin beschoten. Na de middag thuis gebleven. Texel is vrij volgens de Russen. Ze delen cigaretten uit en zijn zo blij, alles vrij. Antheunisz, mijn buurman, en ik gaan naar Den Burg. Daar wordt nog steeds geschoten. Het blijkt dat daar nog een vijfentwintig Duitsers zitten. Wij komen niet verder dan 'Buitenlust', daar liggen de Russen in stelling. Dan maar weer op huis aan. We zijn nog niet thuis, dan begint de Noordbatterij Den Burg te beschieten. Daar begrij pen we helemaal niets van. Later blijkt dat de 10

Uitgave Historische Vereniging Texel | 1995 | | pagina 12