Dinsdag 24 april 1945 Woensdag 25 april 1945 Donderdag 26 april 1945 speurders. Toch waren er velen die in de buiten lucht aan de weg in een paar gestolen uitgeschud de strooipakkenhun nachtrust doorbrachten. Tegen tienen, toen we nog even naar buiten gingen, stonden we zo ineens tegenover 3 Russen, tot de tanden toe gewapend. Zij vroegen een brood en drinken. We gaven ze dit en toen vertrokken ze weer. Brutaal volk toch, die Russen. De Duitsers zaten nog geen km van ons af en de Russen lopen zomaar weer gemoedereerd achter hen aan. Vrees kennen ze niet. In 'hoeve Plassendaal' hadden zich enige Russen verscholen, zonder weten van de eigenaar, de fam. Witte, want die waren 'n tijdje geleden door de Duitsers uit hun huis gezet en hadden onderdak gekregen bij hun broer Martinus Witte van 'Ro- zenhout'. De moffen kwamen daar aan bij Plassen daal en werden natuurlijk meteen door die daar aanwezige Russen beschoten. Daarom schoten ze de boerderij maar in brand. Enkele Russen kwa men te voorschijn en werden gevangen genomen. Die Russen moesten eerst hun eigen graf delven en daarna werden ze door de moffen gefusilleerd op één na. Die ene overblijvende moest eerst z'n eigen kameraden begraven en werd dan daarna zelf doodgeschoten en begraven door 'n mof. Ze werden op een duivelse manier behandeld. Hoe kan 'n mens zo diep vallen en ontaarden. De moffen bezaten geen greintje menselijkheid. In De Koog werden 'n paar Russen de ogen uitgesneden en de tong en nog andere ledematen. Men had 't gewoonweg met levende duivels te doen. We zullen hopen dat die bloedhonden ook hun gerech te straf spoedig mogen ondergaan. De Volharding en de graanklampen van de Bun ders gingen vanmiddag ook in vlammen op. 't Nazi-terreur botviert. Vanmorgen om 'n uur of zes begonnen de Duit sers weer verder te zoeken. Zij verlieten hun bivakken en trokken op in de richting Oudeschild, 't Horntje. de Mok en Den Burg. In de Westen en in Z.Haffel vonden ze nog wel 'n paar Russen. Die Russen werden dan opgepakt en moesten dan eerst hun eigen graf graven. Waren ze daarmee klaar, dan moesten zij zich ontkleden tot hun hemd aan toe en dan werden zij aan de rand van hun eigen gedolven graf gefusilleerd. In de Westen was 'n Rus. die zich verschanst had onder wat ruigte. De Duitsers liepen hem voorbij. De Rus in z'n schik. Hij komt onder 't hoopje ruigte vandaan en schiet drie moffen dood. Daarop schoten de ande ren moffen de Rus dood. De Rus wou zich nog eens wreken. Op "n andere plaats, in de buurt van de Dennen werden 13 Russen krijgsgevangen gemaakt. Zij moesten gezamenlijk 'n groot graf maken. Daar mee klaar moesten zij zich helemaal uitkleden. Met opgestoken handen stonden zij naast het graf. De fusillage zou beginnen. Opeens vlogen zij allemaal tegelijk weg. De een naar links, de ander naar rechts. Ieder sloeg een verschillende kant in. Dood moesten zij. Dus nog een kans. De moffen knalden er 10 neer. De andere drie wisten hun leven te redden en vonden "n veilig heenkomen in hun Adams costuum. Tegen de avond braken er weer grote branden uit in de omgeving van de Dennen. Oude schuurtjes, zaadklampen, onverschillig wat, alles werd door de moffen in brand gestoken wanneer zij maar dach ten dat er 'n Rus in zat. Maar 'n paar handgra naten erin geslingerd en de zaak was in orde voor de mof. Zelfs erin kijken durfden zij niet. Ze waren doodsbang voor de Rus. 't Is weer prachtig weer. Piet en Johanna zijn vandaag weer naar hun eigen huis in De Waal teruggekeerd. Vandaag hebben de Duitsers de Dennen eens onder handen genomen. Op vele plaatsen durven zij de Dennen niet in, want de Rus houdt zich overal schuil. Tegen de avond zag men weer 'n grote vuurgloed aan de hemel, 't Leek wel of de hele Dennen in brand stond. Overal verschijnen nu aanplakbiljetten waarop vermeld staat dat de totale vernietiging van de Russen bijna voltooid is. Men zocht nu alleen nog maar naar den Russische Commandant 'Lolatsche' genaamd. Signalement: 'n lang voorhoofd, met sproeten en vratten op 't gelaat. Hij moest zich schuil houden in de omgeving van Den Burg. Wanneer de burgerij nu zou helpen met de opspo ring van Lolatsche zou de orde en de verstandhou ding weer even loyaal zijn als voor de aanvang van deze Russisch-Duitse oorlog. 8

Uitgave Historische Vereniging Texel | 1995 | | pagina 10