7 Inderdaad was het bewuste schip de 'Lutine' waarvan het lot bekend is. In een stormachtige oktobernacht 1799 verging het met man en muis en goud: 'Daar lag dat trotse schip Veroverd door de baren Met goud en goed belaan Is het schip voorgoed vergaan.' Misschien meer een Terschellinger aangelegenheid, gezien ook de Texelse belangen wordt de Lutine ook hier bezongen. De toestand werd gaandeweg slechter. De armoede nam toe en daarmee tevens de dictatuur. In 1810 werden we zelfs bij Frankrijk ingelijfd en mochten ook de Hollandse jongens als soldaat voor Napoleon opdraven. In het lied 'Straatsburg' wordt hierover verteld: 'Uit velerlei landen Kwamen ze hier naar toe Voor 's Keizers legioenen De oorlog nimmer moe'. Pogingen werden vanuit Holland ondernomen om een loteling vrij te krijgen: 'De vader, de moeder Spraken de hoofdman aan: Ach commandant verhoor ons Laat onze zoon toch gaan'. Maar het antwoord was negatief, Napoleon had kanonnenvoer nodig, dus: 'Uw zoon kan ik niet geven Voor woorden noch voor geld Uw zoon die moet gaan strijden te Straatsburg op het veld'. Het veld van Straatsburg zal wel niet veel meer dan oefenterrein zijn geweest. De werkelijke slagvelden lagen in het verre Rusland te wachten. De kans op weerzien wordt verwoord in het laatste couplet: 'Wij zien elkaar eens weder Op aard' in beter tijd Of boven in de hemel in Zijne Heerlijkheid'. Een ander liedje 'Het jonge soldaatje' zegt het wel heel simpel, maar zeker niet minder aangrijpend: 'Kom dichter chirurgijn Verlos me van de pijn Ik ben nog niet bereid Al voor de eeuwigheid Ik ben nog niet bereid Al voor de laatste strijd'. Het moet gezegd worden dat de medaille ook een andere kant had. De revolutie en de daarop volgen de Napoleontische tijd brachten een bepaalde democratisering teweeg. Voorheen kansarmen kregen nu gelegenheid zich op te werken en werden beloond naar prestatie. Vooral in het leger van Napoleon was dat het geval. Het lied 'De Soldaten-

Uitgave Historische Vereniging Texel | 1994 | | pagina 9