HET GEBEURDE (NIET) OP HET MARSDIEP Een Franse slag op het ijs bij Texel In nummer 30 van ons blad plaatsten we een bijdrage van de heer Gerard Peet, die op zoek ging naar de historische achtergrond van de Parijse straatnaam 'Rue du Texel'. Dit artikel van de heer Jan Bremer is hierop een reaktie. In Parijs is, achter het Gare Montparnasse, een onooglijk klein straatje, genaamd Rue du Texel. Het straatje zou naar het eiland vernoemd zijn ter herinnering aan de overmeestering door Franse huzaren en rijdende artillerie van de Hollandse oorlogsvloot, welke in januari 1795 vastgevroren zat in het ijs bij Texel. Dit voorval wordt niet alleen vermeld in het tiendelige werk over de Franse omwenteling van de bekende Franse staatsman en historicus Adolphe Thiers (1797-1877), waardoor het verhaal een uitgebreide bekendheid verkreeg. 1) Er zijn zelfs een aantal afbeeldingen van het (ver meende) gebeuren bekend. Er is een schilderij van Morin het Marine Museum te Parijs, getiteld: La cavalarie Fran§aise prend la flotte Hollandaise arrêtée dans les glacés du Texel 1795 (De Franse cavalerie verovert de Hollandse vloot, ingesloten in het ijs bij Texel, 1795). Op een door Martinet getekende en door Lejeune gegraveerde plaat zien we een andere visie van enkele in het ijs vastgevro ren Hollandse oorlogsschepen, die bestormd worden door Franse huzaren te paard, terwijl op het ijs talrijke doden en gewonden verspreid liggen. In het opschrift, waarvan de vertaling luidt: "Overmeeste ring van Holland; Pichegru 9 Januari 1795", wordt overigens niet over Texel gesproken. De datum is niet correct, want het desbetreffende Franse huza- renregiment, grotendeels bestaande uit Bataven die 'uit ballingschap in Frankrijk' terugkeerden, kwamen pas twee weken na genoemde datum in Den Helder aan. De Franse generaal Pichegru was er zeker niet zelf bij betrokken. Het desbetreffende regiment stond onder leiding van Jan Willem de Winter, ooit luitenant onder de Admiraliteit van Amsterdam, toen brigade-generaal in het Franse leger, later opperbevelhebber van de Bataafse vloot. Ook De ('ON Ol KT K IHi SA HOI,LA OF, Gravure van Lejeune naar Martinet: overmeestering van Holland Pichegru - 9 jan. 1795 (foto Maritiem Museum Oudeschild) 4

Uitgave Historische Vereniging Texel | 1994 | | pagina 6