OPROEP In het kader van de herdenking '50 jaar vrede' overweegt de redaktie in 1995 een nummer uit te geven met fragmenten uit Texelse oorlogsdagboeken. We roepen onze lezers op ons hierover materiaal te zenden, of ons hieromtrent tips te geven! REAKTIES BIBLIOTHEEKNIEUWS Van de heer S. Zijm ontvingen we onderstaande reaktie op het artikel in nummer 31 van de heer Nan Huysman: 'Grote lammerenmarkten'. Van de heer Huysman zelf is de volgende correctie op bovenge noemd artikel: de eerste lammerenmarkt was op de 3e maandag in mei i.p.v. genoemde dinsdag (zie blz. 14). Alleen na de pinksterdagen viel de markt een keer op dinsdag ('Bossiesdag'). Geachte redaktie, Het juninummer heb ik met grote belangstelling gelezen en dan vooral het artikel van de heer Huysman over lammermarkten en veeboten. Wat nu die veeboten betreft, verdient het 'n aanvulling. De 'Mariavan Keesom ging niet alleen naar Purmerend maar ook donderdags naar Leiden. Mijn vader, Jan Zijm, heeft jarenlang met deze boot gevaren en als schooljongen heb ik verschillende keren het genoegen gehad om in 'de grote vakantie' een reisje mee te mogen. Altijd 'n hele belevenis. Als er dan ook nog iets bij 'professor Keesomin Leiden bezorgd moest worden vergeet je 't helemaal nooit meer. Als er veel lammeren aan boord waren, dan ging Jan van Tijs (Witte) mee als verzorger. Zijn taak was om ze op de been te houden, want het kon in zo'n ruim knap benauwd wezen, ondanks de openstaande luiken. Vrijdagsmiddags begon de terugtocht en werd tot Alkmaar gevaren en vervolgens de volgende dag naar Oudeschild waar je dan in de middag aan kwam. Zoals ik al zei is dit bedoeld als aanvulling op wat Huysman schreef. Verder wens ik de vereniging veel succes toe met hun activiteiten en een steeds groeiend aantal leden. Met vriendelijke groeten, Ontvangen van: Mw. H. Voigt: programmaboekjes en knipsels; Dhr. M. Lavalijé: Geschiedenis van de Lage Landen door Jaap ter Haar; Dhr. G. Jansen: Ons schoone land door F. Koster; Dhr. G. v.d. Kooi: Gens Nostra jaargangen 1981 t/m 1986; Mw. C. Hin: Texelse kalenders 1982 t/m 1985; Mw. G. v.d. Kommer-Langereis uit Nwe Niedorp: div. oude ansichten; Mw. J. Dekker te Oterleek: familiegegevens Dros uit Amerika; Dhr. J. de Wolf te Hindelopen: kopie van certificaat Gem. bestuur Vlieland betreffende uurwerk gemaakt door Tesselaars; Dhr. H. Wuis: div. nummers "Opduin" In druk; Dhr. P. Eelman uit de Koog: Engelsche Bet door W. Mets T.z., Texel door O. Haverkamp, Texels Verlos sing in 1813, Gids voor Texel 1898 (nadruk), Heide- bloesem, gedichtjes van W. Mets T.z. (nadruk), Pro gramma Feestelijkheden op 1 en 2 sept. 1898 (na druk), Feestwijzer Landbouwtentoonstelling 9 t/m 13 sept. 1908 (nadruk) en een tegeltje v.d. jachthaven 26-05-1973; Mw. J. Cupido-de Jong: knipsels. Iedereen nogmaals hartelijk dank! In de bibliotheek liggen ook de computerlijsten van de doop-, trouw- en begraafboeken van heel Texel tot 1811 ter inzage. De lijsten bevatten vele toevoegingen van familienamen aan de in die tijd gewoonlijk geschreven patroniemen van vooral de rooms-ka- tholieken en gereformeerden te Oosterend. Die fami lienamen werden gevonden door o.a. doopgetuigen met elkaar te vergelijken. Deze immense klus is geklaard door de heren Theo van Heerwaarden en Jaap Zijm. Tesamen met het boek Texelse Geslachten van mr. M.D. Dijt en mr. J.S.M. Dijt een uniek stukje werk voor eenieder die zich interesseert voor zijn voorgeslacht. Heeft u nog spullen voor de bibliotheek? Dan graag even een telefoontje naar M. Bakker-Zijm, tel. 12113 of J.C. v.d. Pijl, tel. 15515. S. Zijm, Amsterdam 3

Uitgave Historische Vereniging Texel | 1994 | | pagina 5