Tessels Prate 20 In het begin van de jaren '50 werd door mijn familie, het nageslacht van Gerbrand Dros de bakker uit Oosterend, het onderling contact onderhouden door rondzendbrieven. Alle post met nieuwtjes, lief en leed, mopjes, gedichten, enz. werd maandelijks door de 'spil' van dit gebeuren, zwager Huib de Rijmelaar, aangevuld met een 'hoofdartikel', uiteraard meestal op rijm. En dan ging 'De Familieband, maandblad van de Drossen en de Kouwe Kant' de hele familie rond. Onlangs kreeg ik zo'n bundel brieven in handen van april 1953. En wat bleek (en dat was ik vergeten): mijn vader schreef elke maand een stukje in het Tessels! Ik hèèw het dus fan gien freemd... Hier volgt zijn epistel uit de tijd dat mijn zus Bep en Aart Slegh 'in de bruudsdage' waren en op 't punt stonden de zuivelwinkel van De Eendracht over te nemen. G.E. Dros [)e Hore, Sundagevend 9 uur. Beste Ollegaar Dot ik iên keertje slabbakt hew mit skriêve zelle jullie zeker wel deur de fingers kieke wille, of hewwe jullie het niet iêns in de gate hod? Wot 't weer onbelangt is er aars nag niet veul feronderd bee Maart, 't Is olie dage evelieke koud, sow Skutter sêgge. De skommaak is gelukkig ferbee, dot mag destin gien naam hewwe, wot er nag moet is ers een muurtje witte, in blikwanesse in zoksewot. Vlede week hew ik de dakgote deen, nou, het leek wel ik weet niet wot: twie emmers vol. Ik kwam mit ongeluk effies mit mien biên on de goot fan de bure, in deer hod je het lieve leve on de gang. Het kraakte gieniêns, het hééle rommeltje na benede. Make late netuurlijk, zó het een orrem méns oltiêd wot... Wot siet olies er aars droog in dor uut: kouwe Noordewiend. Zo jidlie ol begrepe hewwe staat Bep olie dage ol in d'r butter-in-kéés-winkeltje, in hewwe wee don hier de zakelijke riddenasies er fon éves on te hore. 't Zei beiegaar wel in Mei folie, zó ik het bekiek. Nou affijn, dot zei him ok wel weer ferdele. Fanmiddag nag effies met ons Jon te fisse weest naar Diep Wéél. Ik hod er welders fan hoord maar nag nooit weest, maar we fonde het nag-ol gauw. D'r is aars nag niet veul leve te bekenne, zeker ok ol deur de koud. Ze seide strakkies tenminste dot Kosse Bunkes fan't Horretje viergéépe in een paar are vissies in sien kom hod; dot is ok net zd veul os een klap in je gezicht dunkt mee. Zo'n brief volklesse fölt nag gieniêns mee; os je d'r nag-ol-ders of houwe wordt, don liekt het wel of je niet klaar komme ken. Nou dot ik ers effe na het blaadje kiek, fölt het me toch nag mee ok, dot ik ol weer zó veert ben! Mit de wéns dot we mekaar strakkies in gezondheid weer op de bndloft siên zelle, mag ik dut epistel don maar weer

Uitgave Historische Vereniging Texel | 1994 | | pagina 22