REAKTIES BIBLIOTHEEKNIEUWS Van de heer Gerard Peet uit Hilversum ontvingen we een brief, waaruit we hieronder citeren: Van 19S6-1990 heb ik met mijn gezin vier jaar in de buurt van Parijs gewoond. Jaren tevoren had ik in de Texelse Courant gelezen dat Texelaars in Parijs een 'Rue du Texel' hadden ontdekt, maar niet hadden kunnen achterhalen waar die naam vandaan kwam. Uiteraard zijn we die straat gaan opzoeken (het is een onooglijk straatje achter het Gare Montparnasse) en met behulp van een boek dat is gewijd aan alle Parijse straatnamen, lukte het ook om de betekenis van deze straatnaam te achterhalen. Nadat het Franse leger in 1794 de zindelijke Neder landen had bezet, stak het begin januari de (dichtge vroren) grote rivieren over en trok het de Republiek der Verenigde Nederlanden binnen. Op 18 januari 1795 vluchtte stadhouder Willem V vanuit Den Haag naar Engeland. En op 30 januari 1795 hakten de Franse troepen (landstrijdkrachten!) de Hollandse en Engelse vloot in de pan, die voor Texel lagen vastge vroren in de Waddenzee. Het is deze veldslag-op- bevroren-zee waar de Rue du Texel zijn naam aan te danken heeft. Binnenkort is het 200 jaar geleden dat het boven staande plaatsvond Wellicht is dat voor uw vereni ging een goede aanleiding om (weer?) eens aandacht in icw blad te besteden aan de periode waarin Texel onder Frans bestuur stond?" Wie van onze geïnteresseerde lezers verdiept zich eens in 'de Franse tijd op Texel' en verrast ons met een artikel voor ons blad? Van Irene Maas ontvingen we de volgende reaktie/aan- vulling op het artikel van Cor Reij over emigratie in nummer 30 van ons blad: Hun droevig lot. 'Lotsverbetering' zochten de emigranten. Voor Willem Cornelisz. Maas en Ariaantje Bartsd. Huisman begon de emigratie in 1S93 heel zwaar. Ze vertrokken met 5 kinderen, waarvan ze kort na aankomst er 3 moesten begraven: Martje, 8jaar (cerebro-spinal), Bernardus, 5 jaar (dvphteria croup) en Jacob, een half jaar (entero calitis). Op de foto die het gezin rond 1905 naar Nederland stuurde, staan 2 grote en 2 kleine kinderen. Ook dit gezin vestigde zich in Paterson. (Texelaars onder mekaar in de vreemde.)" (Gegevens Maas-stamboom) Ontvangen van: D. Zuidewind: Reglement der vereeniging van Onderlinge Verzeke ring bij Ziekte onder de zinspreuk "Met een goed doel" 28-11-1864 den Burg Texel; Reglement van de Vereeniging "Texel" tot bestrijding van ziekten onder het wolvee 24-10-1935; Statuten Gymnastiekvereeniging "Sparta" 19-9-1903; Verordening regelende de inrichting van de brandweer in de Gem. Texel 21-10-1900; Extract uit het kohier van den Hoofdelijken Omslag der Gem. Texel over 1909 en 1918. Mw. J. Dekker: Kopie van Inventaris van den gemeenschappelijken boedel van wijlen den heer Arie Dros Az en twee Tex. couranten uit de oorlog. Mw. A. Dros-Koorn: familiefoto, kalender en kasboek 1931 van de Hol- landsche Maatschappij van Landbouw, aanslagbiljet schoolgelden 1910. Mw. A. Dijker-Huisman: stamboom Witte t/m 5e geslacht. D. Meurs: index familie en informatiesysteem Krijnen van Den Hoorn en Carry Tefsen echt/live opgetekend door Lou Polak/Carry Tefsen. Th. Witte: archiefstukken van Coöp. Werktuigenvereniging "De Samenwerking" opgericht 1947. Mw. C. Hin: straatnaamgeving, bundeling uit Gemeenteraadstuk ken. W. Kalkman: een Kerst-trio door W. Mets Tz. A. Brans: gedicht over Texel van J. Timmer 10-6-1891. J. Zwan: Politieke en Wordingsgeschiedenis van Texel door Blok v.d. Velden, idem de Hoge Berg en omgeving, bewerkt door J. v.d. Pijl. K. van Empcl: kopiecn van Quohier van Haertsteden ofte roockgae- ten bevonden op ten Eylanden van Texsel 1637. G. v.d. Kooi: krantenknipsels. Uit de nalatenschap van mw. N. Wegman: krantenknipsels, feestgedichten en foto's. Mw. A. Wubs-Koorn: gravure van de Worsteltent en enige foto's. Iedereen nogmaals hartelijk dank! Op de 3e dinsdag van september is de volgende biblio theekavond. Heeft u nog spullen voor de bibliotheek? Dan graag even een telefoontje naar M. Bakker-Zijm, tel. 12113 of J.C. v.d. Pijl, tel. 15515.

Uitgave Historische Vereniging Texel | 1994 | | pagina 4