De oliebron van Oudeschild 16 eerste markten een vrolijk karakter. De schapenboer had sinds september bij de verkoop van zijn oude schapen niets meer ontvangen en kon nu zijn produkt verkopen, al was de opbrengst dan ook vaak voor een deel bestemd voor betaling van de voerrekening van het afgelopen jaar. N. Huijsman Rzn Bronnen: Tx.Crt. 27 mei 1936; Wijlen S. Zijm, Oudeschild; Ansichtkaarten uit eigen collectie Mijn vader, geboren in 1888, vertelde verhalen waarbij door mij weieens aan de waarheid werd getwijfeld. Doch nu vond ik een geschiedenis terug in een oude Texelse Courant van 14 juni 1888, terwijl hij het als volgt vertelde: 'De bekende smid Slaman van Oudeschild, groef op zijn erf een kuil. Daarbij ontdekte hij plotseling olie. Hij gooide zijn voorhamer door de riuten van de smederij en riep: "Ziezo, ik hoef nooit meer een slag te werken!" De volgende dag moest hij tot zijn teleurstelling vast stellen dat een van de vaten met petroleum had gelekt en dat de bron weer was opgedroogd'. Het letterlijke verhaal in de krant was in 1888: OUDESCHILD, 12 juni. Tal van nieuwsgierigen spoedden zich gisteren naar de plek waar door een onzer ingezetenen, bij het graven van een put, een petroleumbron zou ontdekt zijn. In weinige oogenblikken was uit de opening een tobbetje vol vettig vocht ingezameld, dat meer rook naar petro leum dan naar duizend-bloemengeur. Een weinigje op het vuur geworpen brandde als smeer. Er viel dus niet aan te twijfelen of er was op dit eiland een heusche petroleumbron ontdekt. Welk een uitkomst zou dat zijn! Voortaan geen landverhuizers van hier naar den vreem de, maar omgekeerd zouden emigranten van elders naar hier stoomen om werkzaam te zijn bij de petroleum industrie. In gedachten zag men Texel reeds in het bezit ecner schoone haven, waar lustig de vlaggen van alle natiën wapperden. Trotsche zeekasteelen kwamen hier het product halen, dat de aarde ons om niet bood. Ons eiland zou wellicht in een niet ver verwijderd verschiet de vermaarde Amerikaanschen Oyl-creek overtreffen. Heden vernamen wij verder niets meer van de petro- leumbraking van den nieuwen put. Vermoedelijk is het debuut van gister de eenige opwelling van het lichtge vend vocht geweest. Jammer voor onze utopien! Cor Reij

Uitgave Historische Vereniging Texel | 1994 | | pagina 18