GUS OSKAMFONDS Op 17 dec. jl. was de presentatie van het Tes- sels woordenboek van onze voorzitter Gelein Jansen in het Gemeentehuis in het bijzijn van Burgemeester en Wethouders en genodigden waaronder de dialektgroep en het bestuur van onze vereniging; De zanggroep zong op de avond waarop de Dubbele von Sion-onderscheiding werd uitgereikt aan Willem Kikkert. Van de vier genomineerden behoren er drie tot de leden van onze vereniging en ze waren voor hun werkzaamheden in de Texel se historie genomineerd. Een gedeelte van de Texelfilm van de Duinkers werd gedraaid door Dick Lemstra. Ons tijdschrift, de belangrijkste verbindingsschakel in onze vereniging, was ook dit jaar weer goed verzorgd. In maart waren de thema's: de doopsge zinden, archeologie en spelletjes; in juni: het tempeliersklooster, de geschiedenis van zuidelijk Texel rond het jaar 1000, oude huizen in Ou - deschild, schoolmeester/timmerman in de 17e en 18e eeuw en het verzamelen van prentbriefkaarten; in september: het gebeurde op het Marsdiep, het onderwijs 150 jaar geleden, Oedelem, en de water leiding van Zuid-Eierland; in december: De Den nen. Natuurlijk was het Tessels prate van Gré Dros een gezellige afsluiting van de afleveringen. Voor de bibliotheek en het archief zijn weer vele waardevolle zaken geschonken. Op vakkundige wijze zorgt Mary Bakker, samen met Jan van der Pijl en Ans Langeveld voor de groeiende collectie. Als antwoord op de brief van onze voorzitter aan het Waterschap Texel i.v.m. de toekomstige be stemming van het polderhuis en onze belangstel ling voor het pand, ontvingen we een positieve reaktie. Dit was aanleiding voor een bijeenkomst van afgevaardigden van het Waterschap 'Hollands Kroon', Burgemeester en Wethouders van Texel, gemeentesecretaris dhr. Zoon en bestuursleden van onze vereniging, nl. Gelein Jansen, Mary Bakker en Maatje Kikkert, in het gemeentehuis op 1 februari jl. 'Hollands Kroon' zal het pand niet op de huizenmarkt brengen maar wil het voor een redelijke prijs verkopen aan onze gemeente, zodat onze vereniging de mogelijkheid zal krijgen een onderkomen in het gebouw te huren en/of te beheren. Wethouder Terpstra beloofde een exploi tatiebegroting te laten maken welke op 9 februari jl. behandeld is. Voor ons is het vooralsnog af wachten. Regels voor het Gijs Oskamfonds zijn opgesteld en goedgekeurd. U vindt ze hieronder afgedrukt. We zijn verheugd over de stijgende belangstelling voor onze vereniging en hopen dat we een voor spoedig 1994 tegemoet gaan. NAAMGEVING Het Gijs Oskamfonds ontleent zijn naam aan de initiatiefnemer tot oprichting van de Historische Vereniging Texel, wijlen de heer Gijs Oskam. Toestemming tot het voeren van deze naam is verleend door mevrouw A. Oskam-van der Sterre. Het fonds is ingesteld tijdens de jaarvergadering van de Historische Vereniging Texel, gehouden op 19 februari 1993 in 'De Witte Burcht' te Den Burg, Texel. DOELSTELLING Het fonds beoogt leden van de Historische Vereni ging Texel, die Texelse geschiedkundige geschriften willen uitgeven, een financiële bijdrage te verlenen. BEHEER Het Gijs Oskamfonds wordt beheerd door het bestuur van de Historische Vereniging Texel. Dit bestuur is verantwoordelijk voor het functio neren van het fonds. Besluiten tot verlenen van een bijdrage uit het fonds zullen in een voltallige bestuursvergadering worden genomen en bij meer derheid van stemmen. De notulen dienen voor accoord te worden getekend. DONATIES Ten behoeve van het fonds is een bankrekening geopend. Het nummer hiervan zal in elke uitgave van het verenigingsblad worden vermeld, zodat leden en/of niet-leden eventueel aan het fonds kunnen bijdragen. UITVOERING VAN DE DOELSTELLING Een verzoek om een financiële bijdrage voor een uit te geven geschrift dat aan de eerder omschre ven doelstelling beantwoordt, dient vergezeld te gaan van het betreffende manuscript, alsmede van een gespecificeerde kostenraming door de uitgever, het aantal te drukken exemplaren en het aandeel dat de uitgever op zich zal nemen. 4

Uitgave Historische Vereniging Texel | 1994 | | pagina 6