INHOUD BIBLIOTHEEKNIEUWS RECTIFICATIES REAKTIE 2 Colofon Van het bestuur Van de redaktie Inhoudsopgave Bibliotheeknieuws Rectificaties nr. 29 Reactie nr. 23 Jaarverslag Gijs Oskamfonds Het huussie van Miggel Irene Maas Een vroeg Middel eeuwse woonomgeving Kees de Jager Willem J. Kikkert Vleesschotel Hijijij is naar Amerika Cor Rey Oude foto's en emigratie A. Kok Fragment brief Jan Simonsz Zijm Tessels Prate toespraak T. Krijnen-Baijs Stempamflet 8 9 16 18 19 20 Ontvangen van: G. Jansen: Tessels Woordenboek; N. Huisman: Verslag van mijn reis naar de Sovjet-Unie (Georgië) 1982; S. Daalder Oudeschild: Belevenissen in '40-'45 te Oosterend op Texel, door S. Daalder; Fam. Witte 'Bloemwijk': De Monumenten van Geschiedenis en Kunst van West-Friesland, Tessel en Wieringen, door H.M. van den Berg; K. van Empel: Samenstelling en bewerking Wezen 1577-1811, van eigen hand; N. Slaman-Witte: Liessel brandt, kopie van gedeelte uit boek over de Tesselse onderduikers, samengesteld door H. Rijnders; K. Koorn: Kopie van een 'laatste schrift' van Grietje Kleijn in 1866; Mevr. A. Dros-Koorn: grote foto van de Groeneplaats; Mevr. D. van Sambeek-Schrama: familiefoto's; Dhr. Bulder: foto smederij Postweg van L. Kok. Iedereen nogmaals hartelijk dank! Aangeschaft: Reinier Sybrand Bakels door Margriet Knol. Op de bibliotheekavond, 3e dinsdag van de maand, liggen enige fo tomappen ter inzage, evenals bijv. de bladen van diverse andere Histo rische Verenigingen. U bent van harte welkom in d'Ouwe Ulo. Heeft u nog spullen voor de bibliotheek? Dan graag even een tele foontje naar M. Bakker-Zijm, tel. 12113 of J.C. v.d. Pijl, tel. 15515. Nummer 29, december 1993 blz. 13: Onderschrift bij de bo venste foto moet zijn: Boswachter V.d. Craats met zijn personeel; blz. 16: Jaartal kasboek moet natuurlijk zijn 1898-1899; blz. 18: Okushoekie moet zijn: Okushokkie; blz. 23: Onderschrift foto: C. Visser moet zijn: W Visser. De redaktie ontving onderstaande reaktie op een artikel van Cor Rey uit nr. 23 van juni 1992: Met plezier heb ik kennis genomen van het artikel van de heer C.J. Rey over 'Texelse zeevarenden op de koopvaardijvloot omstreeks 1700'. Dat dit onderwerp mij na aan het hart ligt, zal u wel duidelijk zijn. Graag wijs ik u op een aantal minder gelukkige formuleringen in het artikel van de heer C.J. Rey. De Sonttolregisters zijn bewaard gebleven over de periode 1497-1857 (niet 1720). Sinds enige tijd berusten microfilms van deze registers in de archie ven van het IISG te Amsterdam (zie: 'De sleutels van de Sont terug in Amsterdam' in Tijdschrift voor Zeegeschiedenis 9 (1990) 103-107). Regis tratie van de passerende schepen vond zowel in west- als in oostwaartse (en dus niet alleen west) richting plaats. "De grootte van de Texelse schepen werd niet vermeld" suggereert dat voor de Texelaars een uitzondering gold. Dat is een verkeerde indruk. Alle passerende schepen werden tot een bepaald jaar (om precies te zijn 1645) in een bepaalde categorie ingedeeld. D.w.z. schepen kleiner dan 30 last, schepen 30 tot 100 last en schepen groter dan 100 last. Dr. P.C. van Roven, directeur Instituut voor Maritieme Historie Jan van Nassaustraat 112, 2596 BW 's-Gravenhage

Uitgave Historische Vereniging Texel | 1994 | | pagina 4