Publieke Verfcooping Huis, i aam skgersalMre. J. H. Moojen, Een Huis en Erf. 13 bleek een zoon van de veearts te zijn. Het huis werd van boven tot beneden bezichtigd en 'niets veranderd' bevonden. (Bronnen: NTC, GAT, D I, J.C. Ran) Makelaar ie Texel, aal, ten verzoekt van den Keer P. Pz. KEIJSER in Noc-rd-Amerika, publiek verkoepen op Donderdag 15 Februari a. a., 's &v. aar, in hei café «-Den. Borg*" sui. Burg - h-waarin kbgeraaSiire asaaade en gelegen in de Warmoes- straat aan den Berg op Texel, sectie K. no. 1331, groot 1 are 32 centiaren. Verhuurd aan Heer A. B/ts tot 1 September 1902 voor f 156 per jaar. Alle onderhond, gedurende den huurtijd, k bemmdsan. met sitzende- xing van. grovere repars.Üêa voor wjprüers refcezrinr bezichtigen W oasaaag 14 Fe bruari van 'mingeci-. 11 se* na middags 1 ure. Betaling i April a.«. Ir.fonnauèn te bekomen bij den Makelaar bovengenoemd. EEN SCHOENMAKER DIE NIET BIJ ZUN LEEST BLEEF Op Warmoesstraat 12 woonde aan het einde van het jaar 1888 de 32-jarige Dirk Hendriksz van der Wiele, die juist uit Amerika was teruggekomen. Hij was met zijn vrouw Cornelia Adriana Jacobs Buikes en hun zoontje nog geen halljaar wegge weest, misschien was hun zelfs de toegang gewei gerd. Hij werkte als schoenmaker, maar hoewel op Texel veel werd gelopen en zeer veel zolen werden versleten, kon hij hierin geen goede broodwinning vinden. Herhaaldelijk deed hij mee aan de inschrij ving voor het onderhouden en opsteken van de lantaarns in Den Burg. In 1897 had hij succes omdat hij inschreef voor 8.58 per stuk, terwijl anderen aanboden dit te doen voor 11.74 tot 11.90. Dat hij daardoor niet binnenliep, bleek ook doordat hij dat jaar in oktober finale uitver koop 'wegens vertimmering' hield en in december 'opruiming wegens plaatsgebrek'. In 1899 ging het weer mis. Hij schreef in voor 9.69, maar J. Vonk ging met 9.50 met het werk aan de haal. Daar door deed hij 'loop- en schrijfwerk', verhuurde de bovenwoning, ventte dagelijks met petroleum, turf, hout, steenkolen en briketten. Dirk koos weer voor Amerika en vertrok in december 1899 alleen van Texel, terwijl zijn vrouw en de zeven kinderen hem in maart 1900 volgden. Het pand was publiek verkocht in januari 1900. In mei van dat jaar kwam het treurige bericht dat een zoontje van Dirk in New York was overreden door de electrische tram, waardoor een beentje moest worden afgezet. (NTC) VOORLICHTING Van de informaties, die de emigranten ontvingen is weinig bekend. Er werden soms in Den Burg en de Cocksdorp lezingen gehouden, zoals bijvoorbeeld in 1899 door een H. van der Meer uit Amsterdam. Hij was verbonden aan de Port Arthur Company, die de emigratie naar Zuid-Oost Texas promootte. Hij vertelde dat de berichten uit Noord-Amerika niet alle betrouwbaar waren, maar hij durfde stellen dat hij 'een elk die het hier moeilijk kreeg, in gemoede kon aanraden, zich in Amerika te vestigen. Personen met goeden werkkracht en van goeden levenswandel zullen -zij mogen met moei lijkheden te worstelen hebben- daar altijd slagen'. Nederland had vijf miljoen inwoners, in Amerika waren al zes miljoen mensen van Nederlandse afkomst en er was nog ruimte genoeg, zodat 'land verhuizing een rationeel middel was'. Men moest niet meer zoals voorheen naar het Noorden of het dorre binnenland trekken, maar naar Texas met een klimaat als in Zuid-Italië. De grond had 2 tot 3 meter klei, voldoende regen, zodat van alles geteeld kon worden met twee oogsten per jaar. Door de wind vanuit de Mexicaanse Golf werd de temperatuur gematigd. Zelfs boerenarbeiders konden na een paar jaar werken, waarbij ze 40 dollar per maand boven de kost verdienden, zoveel overhouden dat ze een boerenhofstede konden kopen. De belastingen waren gering en er was geen militaire dienstplicht. De grond kostte 125,- per hectare, waarop bij aanschaf maar een vijfde deel moest worden betaald. De reiskosten -via Bremen- bedroegen 100,- per persoon. In het verslag in de krant werd de opmerking gemaakt: 'Wanneer de belangstelling is af te meten aan het aantal bezoekers, dan is deze voorzeker nog niet groot'. (NTC 18-10-1899).

Uitgave Historische Vereniging Texel | 1994 | | pagina 15