12 EEN BUITENBEENTJE Pieter Pietersz Keijser werd in 1862 op de boerde rij Elba geboren, evenals diens vader, die daar overleed in 1866. Zijn moeder hertrouwde en woonde op de Stenenplaats. Na zijn trouwen in 1885 werd hij boer op Elba, gedurende bijna tien jaar. Deze familie werd met 'de Braams' aange duid. In 1895 stichtte hij 'een slachterij' met sla gerswinkel op Warmoesstraat 15, waarvoor hij een keurige vergunning had op grond van de wet van 1875, waarin bepaald was dat het slachten onzicht baar moest zijn vanaf de openbare weg, het bloed in dichte tonnen moest worden bewaard buiten de slachtplaats, die na elke slachting moest worden uitgeschrobd. In het bevolkingsregister werd zijn beroep als veehouder niet gewijzigd. Bij zijn advertenties nam hij herhaaldelijk op van welke boer hij de (vaak vette) koeien had gekocht, zoals op 19-12-1896: Kerstfeest De ondergetekende maakt zijnen geachten begunsti gers bekend, dat hij voor bovengenoemd feest, MAANDAG a.s. een buitengewoon zwaren Vetten Os zal slachten van den Heer C.R. KEYSER. Maandag morgen zal bedoelde Os aan Den Burg worden rondgeleid en 's avonds in de slachtplaats ter bezich tiging hangen. Aanbevelend, Uw dw. dn. P.P. Keyser, Vleeschhouwer. In diezelfde dagen verscheen in de krant een artikel over de varkensslachterij in Amerika, dat 'zoowel het paradijs als de moordkuil der varkens' werd genoemd. In de Unie waren bijna evenveel varkens als men sen: 40 miljoen. Daar werden de varkens gevoed met mais, de graansoort die toen overvloedig werd verbouwd. Een derde van het aantal slachterijen was in Cincinati, terwijl in Chicago 50 tot 80.000 varkens per dag binnenkwamen. Als dan door Pieter Keijser -als enige in het jaar 1897- emigratieplannen gemaakt worden, lijkt het of hij door die bedrijvigheid wordt aangetrokken. Na ruim twee jaar verkocht hij in augustus 1897 zijn zaak, waarbij het pand verhuurd werd tot 1902 (Welvaart?). De ondergeteekende bericht zijn geachten begunstigers, dat hij zijn zaak. heeft overgedaan aan A. RAN, bedankt hert voor de gunst en het vertrouwen gedurende ruim 2 jaar genotpu. eir bëveelt zijn opvolger beleefd bij allèn* aan 501 P. P; KEIJSER. Oridet Vetwijzing naar bovenstaande advertentie beveelt de ondergetee kende zich beleefd-in ieders gunst aan, belovettdë1door' èene rtetté eh solide bediening te bullen''tta'chten zich ieders vertrdüweh \V&ardig tè' maken. Aanbevelend, UEdw. A. R A N. WarmoeéèUüdt 35T.' Vleeschhouwer. 502 Maar hij deed in augustus meer dan zijn zaak verkopen, die hij dan op zondag na drie uur dicht deed. Op zondag 15 augustus 1897 organiseerde P. Moojen van het Badpaviljoen een 'hardrennerij met paarden onder de man' op het strand te de Koog. Inleggeld 1,-. Prijs 15,- en premie 10,-. Hierop kwamen vijf deelnemers. De prijs werd gewonnen door H. Keesom en de premie door Pieter Keijser, die het totale bedrag onder de vijf deelnemers verdeelden. Op 6 september stapte hij met vrouw en vier kinderen op de stoomboot, de SS Edam. Hun eindbestemming werd Grand Rapids. In februari laat hij makelaar Moojen het pand verkopen (zie advertentie op blz. 13). De gedachte kwam op dat er nu geldgebrek was. In 1910 kwam het bericht dat hun oudste zoon op 21-jarige leeftijd was overleden, terwijl Pieter nog studeerde voor vee arts en in 1911 met gunstig gevolg examen deed. Diezelfde zomer kwam hij terug op Texel en bezocht zijn moeder en vertrok weer met de SS Nieuw Amsterdam. Dr. Keijser woonde in Pater- son, daarna in Belding Michigan, waar in 1913 zijn dochter Antje werd geboren. In 1916 woont hij weer te Grand Rapids en laat drie bunder land in de Hemmer verkopen, die zijn dan overleden moeder hem had nagelaten. Nadat hij zijn vrouw had verloren, hertrouwde hij en overleed in 1936. Dertig jaar later (ongeveer 1967) kreeg de familie Ran bezoek van een man met een Amerikaanse pet. Petten met zo'n grote klep waren hier nog niet 'in'. Hij sprak voortreffelijk Nederlands en

Uitgave Historische Vereniging Texel | 1994 | | pagina 14