DE STAATSBOSSEN Het volgend jaar verschijnt de nieuwe 'Avifauna van Texel' door Adriaan Dijksen, met medewerking van Fritsjan Maas en Cor Smit. Onderstaand artikel is een deel van de concepttekst over het bos uit een van de inleidende hoofdstukken. DE EERSTE DUINBEBOSSING De eerste duinbebossing vond niet, zoals meestal aangenomen wordt, plaats tegen het einde van de vorige eeuw op de Wester- mient. Op de Mient langs de hui dige Californiëweg bevindt zich namelijk een ca. 8 ha groot ei- ken(hakhout)bosje van onbe kende ouderdom. Het wordt al beschreven in 1789 door Pieter van Cuyck (1). Helaas is op het oostelijk deel van dit in particu lier bezit zijnde bosje een aantal zomerhuisjes gebouwd en is er een nieuw appartementencom plex opgericht. De rest van het bos is nu planologisch beschermd tegen verdere bebouwing, maar dreigt steeds meer ten offer te vallen aan de recreatie. BOOMKWEKERIJ In 1849 werd ook een poging tot bosaanleg ondernomen in de dui nen zuidelijk van Polder Eijer- land (de vloedhaak oostelijk van De Koog). Men zaaide er op twee plaatsen eiken en dennen. Het zaad kwam goed op, maar de eigenaar van de grond had zijn gebied ook verhuurd aan een schapenboer. Door de begrazing sneuvelden veel zaailingen. Een aantal overgebleven boompjes werd naar elders overgebracht (2). Volgens Van der Vlis (3) werd hier al in 1836 of kort daar na een boomkwekerij begonnen op 30 ha zandgrond. Dit gebeur de in opdracht van de ontginner van Polder Eijerland; de boom pjes moesten langs de polderwe gen geplant worden. Er werden niet alleen dennen en eiken aan geplant, maar ook brem. Slechts een deel groeide op omdat er, nog steeds volgens Van der Vlis, veel last werd ondervonden van de wind en stuivend zand. Brem struiken zijn nu nog steeds langs de Ruigendijk te vinden. In het kooibos van de Korverskooi vin den we een aantal eiken uit deze tijd en bij Pomona langs de Nieuwlanderweg is nog een den nenbosje uit dezelfde periode.

Uitgave Historische Vereniging Texel | 1993 | | pagina 7