Bericht over nieuw te verschijnen boek over Unieke Texelse Walvisbokaal De heer P. Dekker, walvisvaart-historicus en auteur, werd onlangs ingelicht over de vondst van een prachtige en gave bokaal met radgravuredecor van een walvisvangst, gedateerd 1754. Het glas vertoont het schip 'De Juffrouwen Anna en Maria' van de Texelse commandeur Pieter Jacobsz Dogger, de naam van de Alkmaarse reder, die het glas aan deze bevelhebber schonk en de naam van de graveur. Historische walvisbokalen zijn al zeer zeldzaam, maar een glas van deze kwaliteit met zo'n volledige informatie is in de historie van de Nederlandse walvisvaart volstrekt uniek. Pieter Jacobsz Dogger, geboren te Oosterend in 1710, woonde op Texel tot 1785. Hij trouwde in 1739 met Trijntje Biems, die ook in het jaar 1785 daar is overleden. Hij ontving de bokaal voor de grootste vangst van alle Groenlandse bevelhebbers in het jaar 1754, met een lading van 330 vaten spek van 13 walvissen, die hij al op 9 juli binnenbracht. Pieter was een van de meest succesvolle Texelse walvisvaarders, die evenals zijn broer Saakom en zijn zoon Biem Dogger, vele jaren trouw bleven aan de Alkmaarse walvisreders. Archiefonderzoek naar de achtergronden van de bokaal, die uit het geslacht Dogger via de Doopsge zinde familie Hoekstra uiteindelijk aan de huidige eigenaar vererfde, bracht zoveel interessante histori sche zaken aan het licht, dat het plan gestalte kreeg aan deze voor Texel zo belangrijke vondst een geïllustreerde publicatie in boekvorm te wijden. In verband met de te bepalen grootte van de oplage worden geïnteresseerden in de gelegenheid gesteld zich voor 29,75 te verzekeren van het in de eerste helft van 1994 te verschijnen boekwerk, dat de naam krijgt 'De Texelse walvisvaart op een unieke 18e eeuwse Alkmaarse bokaal vereeuwigd'. Omdat in ons blad geen bestelbonnen kunnen worden geplaatst, kunt u een briefkaart met uw naam en volledige adres zenden aan: de heer P. Dekker Holierhoek 42 2636 EK Schipluiden Daarna zult u een acceptgirokaart ontvangen. 'Als alles meeloopt...' 1933, Manifestatie/wandeling Gymvereniging Texel ter hoogte van het Turfveld 3

Uitgave Historische Vereniging Texel | 1993 | | pagina 5